Batikowe odkrycia

Stolicą Batiku jest Indonezja, to stąd wywodzi się sztuka pięknego farbowania materiałów i to właśnie tutaj ta umiejętność została uhonorowana wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na Sumatrze staraliśmy się dowiedzieć o jakąkolwiek fabrykę, warsztat zajmujący się tym rękodziełem, bez skutków. Cały czas odsyłano nas na Jawę, gdzie istnieją największe manufaktury zajmujące się batikiem. Wcześniej słyszeliśmy, że Malezja z Indonezją rywalizują ze sobą o to kto tak naprawdę wynalazł sztukę malowania na materiałach. Zapytałam więc właściciela warsztatu w PCB pod Kota Bahru , przyznał on bez mrugnięcia okiem iż to Indonezyjczycy są prekursorami batikowej sztuki i dodał, że tam Batik maluje się w rękach ( w Malezji płótno jest najpierw naciągane aby nanieść na nie farbę)

Ale czym tak naprawdę jest Batik

Batik jest to sztuka farbowania i malowania na materiałach. Wyróżnia się wiele technik, a także materiałów na których się maluje. Zazwyczaj jednak jest to bawełna lub jedwab.

Odwiedziliśmy dwa warsztaty w których wyrabia się batik, a także skusiłam się na warsztaty „batikowania”. Ogólnie sposób tworzenia batiku opiera na tym samym jednak samo wykonanie i technika w różnych warsztatach znacznie się różni.

Technika pierwsza – Wanisma Craft & Trading

W pierwszym przypadku, załóżmy że Pan chciał uzyskać czarny materiał w białe kropki i niebieskie kwiatki. Biały materiał był rozkładany na stole i rzemieślnik zamaczał pewnego rodzaju formę w wosku, przykładał do materiału i zostawały na nim woskowe ślady ( jest to specjalny wosku do batiku) w postaci kropek, zygzaków, kwiatków i innych w zależności od formy. Na potrzeby naszego przykładu ustalmy że przybija kropki. Następnie materiał jest farbowany na niebiesko ( woskowe kropki zostają a pod nimi jest nadal biały kolor) , kolejnym etapem jest przybicie woskowych – kwiatowych wzorów , i po raz kolejny farbujemy ale na czarno. Aby kolory zostały na trwałe umieszcza się materiał w wywarze z sody ( łatwopalny) i cały materiał się gotuje aby pozbyć się wosku. Tak w skrócie wygląda powstawanie jednego z rodzajów batiku jakie poznaliśmy.

Technika druga – Sitra Batik

Kolejny jest trochę bardziej twórczy ponieważ najpierw na materiale malowane są kontury wzorów – zazwyczaj kwiatów i liści, następnie Panie wypełniają kontury specjalnymi farbami do batików. Kolejny etapem jest wywar z sody, i pokolorowanie materiału.

Każdy z tych opisanych przez nas batików jest wyjątkowy i osobą które lubią tego rodzaje materiały ubrania radzę uważać bo jest tu ich mnóstwo!

BATIKOWE ZDJĘCIA ZNAJDZIECIE NA :

http://www.swiatpodroznikow.pl/pl/gallery/photo/3422