Najpięknieszy kraj na świecie – potrzebuje Naszej pomocy! Filipiny po huraganie……

Filipiny to kraj w którym zakochaliśmy sie od pierwszego wejrzenia. Pokochaliśmy ich radość życia, otwartość i ciągłą chęć pomocy. Na Filipińczyków zawsze można było liczyć! Dla nas to najpięknieszy kraj w jakim byliśmy, ze względu na ludzi i naturę. Teraz ta natura postanowiła pokazać swoją siłę. Z przerażeniem czytałem na początku ponad 1000 zabitych, teraz to już poand 10 000. To przerażające i ciągle niewyobrażalne. Ci ludzie stracili wszystko co mieli, spróbujmy im zatem pomóc razem. Moim marzeniem jest powrót na Filipiny, mam nadzieję, że Ci ludzie nie stracą swojej radości życia i uśmiechu….

Proszę Was zatem, aby udostępnić ten post dalej – Przekażcie te informacje i dane!

8 listopada, około godziny 4.45 nad ranem lokalnego czasu Super Tajfun Yolanda (Haiyan) uderzył w centralną część Filipin, Visaya. Był to prawdopodobnie najpotężniejszy zarejestrowany tajfun jaki kiedykolwiek spustoszył ląd. Zginęło co najmniej 10 TYSIĘCY osób, a miliony osób pozbawił dachu nad głową i dorobku całego życia.

Foto TED ALJIBE  AFP

 tAJFUN

FILIPINY POTRZEBUJĄ POMOCY!

Stały wiatr w centrum wynosił 240 km/h, w porywach osiągając nawet prędkość 380 km/h, niszcząc wszystko co napotkał na swojej drodze. Jego siła była odczuwalna nawet 240 kilometrów od oka cyklonu. Dodatkowo towarzyszyły mu silne opady deszczu. Tajfun przysłonił prawie dwie trzecie kraju, rozprzestrzeniając się na szerokość 1800 kilometrów. O nadchodzącym potężnym zagrożeniu informowano już tydzień przed uderzeniem. Ponad 750 tysięcy ludzi zostało ewakuowanych. W 58 prowincjach ogłoszono alarm, w 10 z nich najwyższego stopnia. Wstrzymano ruch morski i powietrzny nad całym krajem.
W wyniku żywiołu najbardziej ucierpiały wyspy Samar i Leyte na wschodzie kraju, a także północne Cebu, Malapasqua, Iloilo oraz Coron. Do pomocy wezwano jednostki wojskowe. Z ich doniesień wiadomo, że w samym mieście Tacloban na wyspie Leyte zginęło co najmniej 1000 osób, w sumie jednak szacuje się na 10 TYSIĘCY. Jak raportował porucznik Centralnego Dowództwa Sił Zbrojnych na Filipinach Jim Alagao, żołnierze odnajdywali ciała leżące na ulicach przywalone słupami i drzewami, które wcześniej wywiało z rozpadających się domów. Ostre opady deszczu i nadzwyczajne wiatry spowodowały zerwanie dachów i zawalenie się budynków, zalanie dróg, osunięcia ziemi oraz lawiny błotne. Wiadomo już, że zrównanych z ziemią zostało 70-80% budynków znajdujących się na drodze tajfunu. Ucierpiało około milion filipińskich rodzin.  Nie można jeszcze oszacować dokładnie liczby ofiar i szkód ze względu na brak łączności z wyspami.

KAŻDY MOŻE POMÓC! LICZY SIĘ TYLKO DOBRA WOLA! 

Każda złotówka, która popłynie teraz w kierunku Filipin jest na wagę złota!
 
Zaprzyjaźnieni blogerzy z NA FILIPINACH pracują w Fundacji „Youth for Sustainable Development Assembly”, dzięki której mogą dotrzeć z pomocą do osób poszkodowanych przez tajfun Yolanda (Haiyan). Jeśli ktoś chciałby przelać nawet małą kwotę, niech będzie pewny, że trafi ona we właściwe ręce!
 
Prosimy Was o przelewy na oficjalne konto Fundacji YSDA przez PAYPAL:
PayPal

lub tradycyjnym przelewem:

YSDA Inc.
Nr konta: 1883-1083-09
Bank of the Philippine Island
0188 Pasang Tams.
La Fuerza branch
SWIFT: BOPI PHMM
Pomóż i podaj informację dalej. Dziękujemy w imieniu Filipińczyków!
1 komentuj

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *