Poznań i jego murale
Poznań i jego murale
Street art staje się nieodłączną częścią panoramy naszych miast, a jego najpopularniejszą formą bez dwóch zdań stały się w ostatnim czasie murale. Nie inaczej jest rzecz jasna w Poznaniu. Jeżeli jesteście w stolicy Wielkopolski częstymi bywalcami lub najzwyczajniej w świecie lubujecie się w naściennych malowidłach, to nie możecie ominąć przynajmniej kilku z nich. Z okazji najbliższej edycji festiwalu mamy dla Was poradnik z wybranymi muralami. Nie będziemy jednak skupiać się na największych klasykach takich jak wszędobylski Watcher czy słynna „Opowieść śródecka…”, a pomożemy Wam znaleźć perełki w kilku odległych od siebie zakątkach miasta. W drogę!
1. Zielona Symfonia – ul. Ostrówek/Cybińska
Zaczynamy od Śródki. Wspomniana powyżej „Opowieść śródecka…” to oczywista oczywistość, jednak dla nieobytych w Poznaniu dobre miejsce na start. Dlaczego? Choćby dlatego, że mamy stąd rzut kamieniem (przy odpowiedniej krzepie – dosłownie!) do jednej z najciekawszych ściennych instalacji w kraju – Zielonej Symfonii. Na kamienicy na rogu malutkich ulic Ostrówek i Cybińskiej znajdziecie kilka blaszanych instrumentów, które za pomocą spadających na nie kropel deszczu tworzą melodię. Nawet jeśli pogoda dopisze w trakcie Waszego pobytu, zajrzyjcie tam dla samego efektu wizualnego.
My polecamy wybrać się tam w trakcie zachodu słońca, aby podziwiać pięknie oświetlony most Jordana ze spektakularnym widokiem na katedrę.
2. Reklama Dużego Bena – ul.Stawna
Czy Was też drażnią wszechobecne w Polsce billboardy szpecące publiczną przestrzeń? Jeśli tak, to z pewnością docenicie to, co sieć Duży Ben zrobiła na poznańskim Starym Mieście. Wystarczy odejść 5 minut od Starego Rynku aby zobaczyć imponujących rozmiarów malunek z planem starego Poznania. Pokrywa on zniszczoną (po poznańsku – obśrupaną) elewację kamienicy i nadaje jej nowe życie. Polecamy w połączeniu z wieczornym wypadem do jednego z wielu pubów lub restauracji przy samym Rynku!
3. Wiersze na ścianach
Jak dobrze wydać miejskie pieniadze w konkursie dla mieszkańców? Namalować na elewacjach fragmenty poezji! Taka inicjatywa została zrealizowana przed kilkoma laty w ramach projektu „Centrum Warte Poznania”. Dzięki niej w wielu zakątkach miasta przeczytacie wielkoformatowe dzieła takich twórców jak Wisława Szymborska (Pl. Kolegiacki), Stanisław Barańczak (ul. Małe Garbary), Zbigniew Herbert (ul. Kościelna) czy anonimowych (jak na ul. Fabrycznej albo Lodowej). Głowa do góry, a być może traficie na jeden z nich podczas Waszych spacerów!
4. Mural z tygrysem – ul. Kraszewskiego
Są takie murale, które imponują na pierwszy rzut oka. Zaliczamy do nich z całą pewnością mural z tygrysem przy ul. Kraszewskiego na Jeżycach. Pojawił sie on w 2020 roku za sprawą znajdującej się za ścianą azjatyckiej restauracji Min’s Table. Niech ten mural bedzie pretekstem do odkrywania najbardziej żywej i modnej dzielnicy Poznania, czyli właśnie Jeżyc. Tętniący życiem rynek, dawne domy bamberskie, cudowne secesyjne kamienice, najciekawsze restauracje w mieście – to wszystko żabi skok na zachód od centrum!
5. Krzysztof Krawczyk – ul. Górna Wilda
Kto nie zna Krysztofa Krawczyka? Jeszcze za życia króla polskiego popu na skwerze u zbiegu ulic Różanej i Górnej Wildy pojawił sie jego ogromnych rozmiarów wizerunek. Jesteśmy na Wildzie, jednej z robotniczych dzielnic Poznania, ale akurat w bezpośrednim sąsiedztwie tego muralu znajduje się istne epicentrum gastronomiczne.
Wegańskie sushi? Bardzo proszę. Dwa kultowe lokale z pizza? Są. Meksyk? Jest. Kawiarnie? Są! Klub w dawnym sklepiku z farbami? Jest! Nic, tylko korzystać!
To naturalnie tylko drobny skrawek tego, co Poznań ma Wam w kwestii street artu do zaoferowania. Jeżeli chcecie zapoznać sie z kilkoma innymi przykładami, to zapraszamy 26 września (niedziela) na godzinę 10 do Novotelu Poznań, skąd rusza spacer śladami neonów i murali. Aparaty w dłonie i ruszajcie na polowanie na najlepsze murale w mieście!
Zwiedzanie Poznania szlakiem murali i neonów
26 września (niedziela) godz. 10.00 start w Hotelu Novotel Centrum, Pl. Andersa 1
Jeśli będziecie wcześniej to spróbujcie kawy, która jest wypalana na miejscu w hotelu w kawiarni w hallu.
Link do zapisów na zwiedzanie Poznania, poniżej
autor wpisu: Szymon Echaust
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!