Paszport, aparat fotograficzny, pozytywne nastawienie i… nie zapomnij o ubezpieczeniu.

Każda podróż jest wyjątkowa, pozostawia wspomnienia, rozwija nas i uczy wielu rzeczy. Jednak niezależnie od tego, czy czeka cię samotna wyprawa do dżungli, luksusowy rejs po oceanie, wycieczka kamperem po Europie,  czy może weekendowy wypad z rodziną za miasto, podstawą jest bezpieczeństwo. Dlatego oprócz wygodnych butów i marzeń przekutych w cele należy zabrać ze sobą odpowiednie ubezpieczenie.

Jak podkreślał podróżnik i fotograf Matthew Karsten, „inwestycja w podróże to inwestycja w siebie”. Nie tylko jednak w sprzęt turystyczny i bilety lotnicze. Przede wszystkim we własne zdrowie i bezpieczeństwo. Zapraszamy do lektury pierwszego z cyklu 3 artykułów przygotowanych przez naszego partnera ERGO Ubezpieczenia Podróży.

Jak podróżować bezpiecznie?

Planując wyjazd należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Wiele z nich zmieniać się będzie w zależności od miejsca i formy podróży, jednak pewne założenia pozostaną bez zmian.

  1. Apteczka podróżna. Należy ją przygotować i spakować stosownie do destynacji. To jednak nie tylko preparaty przeciwsłoneczne i repelenty na ukąszenia komarów. Są to także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, elektrolity, leki na biegunkę, maść z antybiotykiem na skaleczenia oraz zestaw różnej wielkości plastrów. Jeśli podróżujesz z maluchem na pokładzie – koniecznie kolorowych z postaciami z bajek. Wówczas ranka szybciej się goi! Przyjmując regularnie leki, zapakuj ich wystarczającą ilość. Warto mieć ze sobą zaświadczenie o konieczności ich przyjmowania w języku angielskim. Pamiętaj, że podczas podróży samolotem leki muszą być przewożone w bagażu podręcznym.
  2. Szczepienia. Dotyczą przede wszystkich osób wyjeżdżających za granicę. Warto zorientować się, jakie dobrze jest wykonać przed konkretną podróżą i skonsultować z lekarzem ich podanie.
  3. Zabezpieczenie dokumentów. Oszustwa i kradzieże zdarzają się wszędzie, dlatego postaraj się nie nosić przy sobie dużej gotówki. Jeśli musisz zabierać dokumenty – pilnuj ich. Sprawdzi się np. portfel noszony na szyi lub nerka. Jeżeli podróżujesz samochodem, nie zostawiaj w nim wartościowych rzeczy. Szczególnie ostrożnym należy być w miejscach turystycznych, zatłoczonych, takich jak miejskie bazary, muzea czy środki masowej komunikacji.
  4. Dobry plan. Nie tylko miejsc, które chcemy zobaczyć i odwiedzić. Chodzi bardziej o mapę bezpieczeństwa, a więc namiary na znajdujące się w pobliżu szpitale, warsztaty samochodowe, czy – w przypadku podróży zagranicznej – konsulaty i ambasady. Przydatne mogą być aplikacje takie jak Travel&Care (dzięki niej kupisz polisę online i zapewnisz ochronę ubezpieczeniową na swój wyjazd. Szybko wyszukasz lokalne telefony służb ratowniczych, najbliższy szpital lub aptekę. Dostaniesz również powiadomienia i najświeższe informacje oraz ciekawostki o ponad 200 krajach), iPolak (wysyła alerty o potencjalnym niebezpieczeństwie i ułatwia kontakt z konsulatem), Echo112 (wykrywa położenie i łączy cię z lokalnymi numerami alarmowymi), czy ICE In Case od Emergency, która w razie nagłego wypadku umożliwi dostęp do najważniejszych informacji potrzebnych ratownikom i lekarzom. Możesz w niej zapisać np. informacje o przyjmowanych lekach lub chorobach przewlekłych.
  5. Kontakt w razie wypadku. Warto przed podróżą, zwłaszcza w pojedynkę, wskazać osobę, która nie tylko będzie informowana o ewentualnych zdarzeniach, ale będzie mogła pomóc w nieplanowanych sytuacjach:  zaopiekować się pocztą w razie przedłużającej się wyprawy, czy przesłać ci nową kartę kredytową w przypadku kradzieży. Dobrze jest notarialnie upoważnić ją do działania w twoim imieniu i zostawić ewentualne hasła dostępów do maila czy banku. Warto również na bieżąco informować ją, gdzie jesteś i dokąd się udajesz.

Profilaktyka i unikanie zbędnego ryzyka jest kluczem do bezpiecznego podróżowania. Okazuje się zresztą, że sporo niebezpiecznych sytuacji spowodowanych jest niedostatecznym przygotowaniem do wyjazdu.

Dlatego podstawą każdej podróży powinno być odpowiednie, szyte na miarę ubezpieczenie. Jego zakup gwarantuje bezpieczny i spokojny wypoczynek.

Przezorny zawsze ubezpieczony… dlaczego warto mieć ubezpieczenie w podróży

Kluczowy jest jednak zakres ubezpieczenia. Warto przed wyjazdem wziąć pod uwagę podstawowe elementy podróży i wybrać ochronę najlepszą w konkretnej sytuacji. Co więc przede wszystkim uwzględnić?

  • Miejsce wyjazdu.
  • Czas trwania podróży.
  • Ilość osób objętych ubezpieczeniem.
  • Cel wyjazdu.

Na wybór odpowiedniego ubezpieczenia ma znaczenie wiele czynników. Zaczynamy od kierunku, bo różne destynacje to zazwyczaj rożny poziom opieki medycznej, ale też jej koszty. Są kraje, w których wysoka suma ubezpieczenia przyda się właśnie z uwagi na to, że opieka medyczna jest tam bardzo droga. Zwrócić należy też uwagę na planowane aktywności za granicą. Uprawianie sportów na przykład, to co do zasady większe ryzyko urazu czy koniecznego ratownictwa.

Rozszerzenia czy dodatki to także kluczowy aspekt w wyborze. Osoby z chorami przewlekłymi (a takie to również astma, cukrzyca lub choroby kręgosłupa), czy narażone na zachorowanie COVID-19 powinny pomyśleć o odpowiednim rozszerzeniu, aby mieć odpowiednie ubezpieczenie w podróży.

Autorka tekstu: Oktawia Staciewińska – z wykształcenia prawnik, z wyboru i zamiłowania dziennikarz. Ponad wszystko jednak mama cudownej dziewczynki, wielbicielka książek biograficznych i fanka weekendowych wypadów za miasto.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *