Historia o Piratach i miłości do wina

Czym tak naprawdę jest Wino z Jerez – Sherry?

– Sherry to  wiśniówka?

 –NIE!

sherry

Niestety, ale  wielu naszych rodaków tak myśli. Podobnie jak Anglicy uważają, że Jerez jest tylko słodkie, w tym  akurat jest nutka prawdy niż w tym co wyobrażają sobie Polacy o Sherry.

Jerez de la Frontera jest stolicą Sherry, jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie produkuje się oryginalne Sherry. Oryginalne ponieważ posiada certyfikat Denominacion de Origen i jest to najstarszy tego typu tytuł w Hiszpanii(1933 rok) i trzeci w Europie, razem z Porto i Bordeaux. Tylko i wyłącznie w tym regionie na świecie produkuje się oryginalne Jerez, w regionie „trójkąta Sherry”, czyli pomiędzy Sanlucar de Barrameda, Jerez de la Frontera i Puerto de Santa Maria.

the-sherry-triangle

Źródło:http://eatsdrinksandsleeps.files.wordpress.com/2011/05/the-sherry-triangle.jpg

Mimo, że nazwa podobna to rodzima wiśniówka zamiast „S” ma „C” w swojej nazwie. Nazwa Jerez wywodzi z  arabskiej nazwy miasta Xeres, które po wielu wiekach przeistoczyło się w nazwę Jerez de la Frontera i a nazwa Sherry jest skutkiem wpływów angielskich, i bardzo opornych językowo mieszkańców wysp, którym łatwiej było wymówić Sherry niż Jerez [czyt. Herez]. Sherry to nic innego jak wino, tylko że wzmacniane 97% destylatem uzyskiwanym z wina. Więcej o procesie produkcji Sherry ( juz niedługo)

Wino  w tym regionie produkowane jest od około 3 000 lat. Na początku byli tu Fenicjanie, następnie Rzymianie, Wizygoci i Arabowie. W religii muzułmańskiej spożywanie alkoholu jest zakazane, jednak winogrona przetrwały do czasów chrześcijańskich, ze względu na dużą ilość spożywanych przez muzułmanów rodzynek, samych winogron,  a także niektórzy produkowali wino lub destylat ( czysty alkohol)w celach medycznych a także w wytwarzano z niego perfumy.

W czasach chrześcijańskich, po odbiciu Hiszpanii z rąk Arabów, przez królów katolickich ( 1492r.), nastał renesans w produkcji wina. Sevilla, która jest oddalona od Jerez o zaledwie 100 km, była głównym portem Hiszpanii i przyjmowała pierwsze wyprawy Kolumba. Po kilkudziesięciu latach okazało się, że statki przywożące cenne zdobycze z nowego świata są za ciężkie, zbyt duże aby przebyć 100 km w górę Gwadalikiwiru i wtedy głównym portem stał się Kadyks (Cadiz), który dzięki tej zmianie stał się multikulturowym i bardzo znaczącym miastem na arenie europejskiej.  Tutaj też zaczyna się historia związana z dużą popularnością wina z Jerez w Anglii. W 1587 roku Francis Drake, który w Hiszpanii jest nazywany piratem, a w Anglii bohaterem narodowym, obrabował kilkanaście hiszpańskich statków i ukradł 3000 beczek z winem z Jerez.  Sherry dostarczył do głównego portu w Londynie i tam zaczął sprzedawać beczki pełne wyjątkowego trunku. Anglicy zakochali się w tym winie bez pamięci i chcąc zdobyć go więcej próbowali po raz kolejny obrabować hiszpańskie statki. Bezskutecznie. Jednak zdarzyły się tak zdeterminowani miłośnicy wina z Jerez, którzy postanowili się tutaj przeprowadzić, aby założyć swoje własne winiarnia. Dlatego też w tym regionie Andaluzji widoczne są silne wpływy Brytyjskie i Irlandzkie, chociażby zwracając uwagę na nazwiska miejscowych, a także na nazwy niektórych winiarni. Skąd jeszcze to brytyjskie zamiłowanie do Sherry? Otóż Shakespeare pisał, iż jest to najlepsze wino na Świecie, a Katarzyna Aragońska, jako jedna z ośmiu żon Henryka VIII, również upodobała sobie wino z Jerez, które sukcesywnie dostarczano na dwór królewski.

Cdn…

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *