Jerez – stolica tańczących koni, flamenco i sherry

Andaluzja, jak  większość regionów Hiszpanii ma niezwykle wiele do zaoferowania. Będąc tutaj ciężko się zdecydować czy motywem przewodnim wyjazdu ma być kultura, jedzenie, zabytki, sport czy jeszcze coś innego. Najlepiej zdecydować się na jeden region, prowincję i ją dogłębnie poznać, choć podjęcie tego wyboru również może  sprawić wiele kłopotów. Dodatkowo każde z miast, wiosek ma całkiem co innego do zaoferowania w ciągu całego roku. W zależności, czy jest to Wielkanoc, czy może feria na cześć patrona miasta, czy może jeszcze jakieś inne święto. Świąt, ferii i wszelkiego rodzaju zabaw w całej Andaluzji jest tyle, że przypuszczam, że jakby ktoś się im całkiem poświęcił, to od Marca do Października mógłby nic innego nie robić, tylko balować.

Większość miast w Andaluzji wyróżnia się czymś wyjątkowym ,albo przynajmniej starają się to robić. Nawet najmniejsze miasteczko stara się podkreślać to,  z czego jest dumne, co bardzo się dostrzega podróżując po Hiszpanii. I wcale tu nie chodzi o jakiś znany zabytek. Miasta,miasteczka,wioski, które uprawia gruszki postawi sobie na wjeździe wielką gruszkę, potem fontannę w jej kształcie, a w wszystkie materiały reklamowe będą nawiązywały do tego owocu.

Czasem warto zwrócić na to uwagę, jak np. w regionie Jabugo ( na północ o Huelvy) choduje się czarne świnie, z których następnie robi się Jamon de Bellota – najlepszy gatunek hiszpańskiej szynki dojrzewającej. Tam też w wielku miejscach można zobaczyć elementy w mieście, które bardzo mocno nawiązują do regionalnego dobra.

Jednym z miast, które wykreowało swoje trzy główne produkty turystyczne jest Jerez de la Frontera, w którym to akurat mam okazję trochę pomieszkaćJ

Jerez słynie z Flamenco, tańczących koni oraz wina wzmacnianego Sherry (Jerez).

Większość turystów odwiedzających Jerez bierze udział w niesamowitym spektaklu tańczących koni andaluzyjskich, które odbywają się w Fundacion Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre http://www.realescuela.org/en/ . Bilety najlepiej wcześniej zakupić, szczególnie w sezonie.

Aby wyobrazić sobie jak to może wyglądać zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu.

Kolejną atrakcją, którą oferuje Jerez jest flamenco. Wpisane jest na listę UNESCO jako dobro niematerialne. Flamenco jest tak obszernym tematem ze nie sposób o nim napisać nawet ogólnie. Na Flamenco składają się między innymi: taniec, śpiew, gra na gitarze, klaskanie…

Flameco to kilkanaście różnych tańcy, które swoją aktualną formę zawdzięczają zarówno wpływom Indii, cyganom a także arabom. Z wielu miast Andaluzji wywodzą się tańce, które są typowe dla tego miejsca np. Sevilla – taniec Sevilla, Huelva – śpiew fandango, Jerez –taniec buleria i tak możnaby jeszcze długo wymieniać. Dla niewprawnego widza wszystko jest „ flamenco” jednak większość mieszkańców Andaluzji umie rozróżniać podstawowe rodzaje tańca, a nawet kilka z nic zatańczyć lub „wyklaskać”.

2 komentarzy:
  1. JuliaD
    JuliaD says:

    Wlasnie wrocilam z Jerez, w ktorym jeszcze w ten weekend trwa feria. Cos wspanialego! Swietna atmosfera, piekni ludzie w tradycyjnych strojach, dorozki i slonce :D

    Odpowiedz

Trackbacks & Pingbacks

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *