Poznań miasto doznań
Kilka dni temu jadąc z Martą samochodem co chwilę słyszeliśmy “O jak tu ładnie”, ” ten budynek odremontowali, teraz lepiej wygląd”, “a tego tu wcześniej nie było”. ” Bo Wrocław mi się tak ostatnio podobał, nie sądziłam, że w Poznaniu też są takie miejsca… Marta mieszka w Poznaniu. Czasem jednak za często patrzymy w telefon lub po prostu w chodnik. Warto podnieść głowę i zobaczyć co nas otacza.
Jak pisał Ryszard Kapuściński “Człowiek, który przestaje się dziwić jest wydrążony, ma wypalone serce. W człowieku, który uważa, że wszystko już było i nic nie może go zdziwić, umarło to co najpiękniejsze – uroda życia”
Próbowaliście kiedyś być turystą we własnym mieście? To fantastyczne uczucie. Wcielić się w rolę odkrywcy, poznawać miejsca, dawno już odkryte i pozwolić dać się zaskoczyć.
Gdzie są pochowani pierwsi królowie Polski?
W Gnieźnie? W Krakowie? NIE! W POZNANIU!
Co ciekawe, wiele osób tego nie wie! Właśnie w Poznaniu w Katedrze pochowani są pierwsi władcy Polski. Serdecznie polecamy Wam wycieczkę do ICHOT czyli Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (Brama Poznania), gdzie w fantastyczny, interaktywny sposób zostanie Wam przybliżona historia dziewdzictwa i początków Państwa Polskiego
Brama Poznania http://bramapoznania.pl/
Mamy tutaj fanów iluzji optycznych?
Jeśli tak to Kościół Farny w Poznaniu powinien być na pierwszym miejscu listy miejsc, które powinniście odwiedzić w naszym mieście.
Wchodząc do środka stań przy drzwiach, tak żebyś mógł zobaczyć kopułę nad ołtarzem.
Przypatrz jej się dobrze.
Teraz przejdź bliżej ołtarza i stań centralnie pod kopułą.
Przy okazji zwróć uwagę na niesamowitą perełkę baroku której przykładem jest właśnie poznański kościół farny.
Kościół Farny w Poznaniu. ul. Klasztorna 11
Trochę kultury!
Prawie w każdym mieście, większym lub mniejszym znajdziecie muzea. W Poznaniu jest ich ponad 30! Ale polecamy Wam szczególnie: Muzeum Narodowe, gdzie znajdziecie niezwykle bogatą kolekcję malarstwa polskiego, najcenniejszą w Polsce kolekcję malarstwa hiszpańskiego oraz zbiór portretów trumiennych.
Jeśli masz ograniczony budżet lub lubisz ekonomicznie zwiedzać miasta, a zależy Ci na tym żeby jak najwięcej zobaczyć to odwiedź Poznań w sobotę. Wtedy prawie wszystkie muzea są dostępne za darmo. A jest co oglądać, szczególnie polecam:
Muzeum Narodowe w Poznaniu www.mnp.art.pl
Nie lubicie muzeów, a kochacie piwo i słodkości?
Polecam wizytę w Browarze Lecha. Niesamowita przygoda i opowieść o tym jak warzy się piwo, która obowiązkowo kończy się degustacją Wielkopolskiego “Płynnego Złota”
Unikatowe w skali kraju jest także Rogalowe Muzeum Poznania – tam dowiecie się, jak wyrabia się największy przysmak Poznania, poznacie jego recepturę, skladniki i smak! Pyszna wizyta z koziołkami w tle. www.rogalowemuzeum.pl
Kiedy najlepiej przyjechać do Poznania?
Z oczywistych względów polecamy wizytę w Poznaniu podczas Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń. Jednak aby poczuć obłędną atmosferę Poznania najlepiej odwiedzić miasto od kwietnia do połowy października. Głównie ze względu na pogodę, która ma ogromne znaczenie podczas poznawania Miasta. W ciągu roku w Stolicy Wielkopolski odbywa się kilka wartych uwagi Festiwali muzycznych i teatralnych i jednocześnie jest świetnym miastem dla studentów.
W Poznaniu warto się “zgubić” .
Szukasz miejsca z dala od centrum miasta ale z klimatem?
Koniecznie wybierz się na Jeżyce lub Łazarz – to uczta dla fotografów architektury, szczególnie uwielbiających secesję, ukryte podwórka, piękne okna i balkony. Tutaj Poznań zachwyca!
Aktywne poznawanie Miasta
Jeśli lubicie turystykę miejską połączoną z aktywnością to zdecydowanie polecam Wartostradę – czyli ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż Warty. To jeden z najpiękniejszych terenów do uprawiania turystyki aktywnej w centrum miasta.
Pożycz rower – wystarczy aplikacja na telefon i możesz skorzystać z roweru miejskiego. Udaj się w kierunku Parku Cytadela, następnie ścieżką rowerową na plażę na Szelągu (w ubiegłym roku było tam miejsce z grillami, leżakami i jacuzzi!).
Pojedż dalej, przejedź przez most i dalej ścieżką rowerową w kierunku Śródki, powoli będziesz zbliżać się do dwóch wież, czyli Poznańskiej Katedry- to właśnie tutaj pochowani są pierwsi królowie Polski. Duży betonowy budynek to właśnie Brama Poznania. Tutaj warto zatrzymać się na dłużej, zrobić sobie przerwę i zwiedzić katedrę lub/ oraz muzeum.
Śródka to też świetne miejsce aby coś przegryźć, zjeść pyszne ciasto czy wypić kawę.
Ruszamy dalej i jeśli masz ochotę na piknik i grillowanie to wzdłuż koryta Warty znajdziesz kilka miejsc – nadwarciańskich plaż gdzie na publicznym grillu możesz przyrządzić ucztę a w wolnych chwilach skorzystać z innych atrakcji – boisk do siatkówki, zajęć sportowych czy po prostu napawać się widokiem w leżaczku sącząc pyszną “lemoniadę:)” nie mając poczucia, że znajdujesz się w jednym z największych miast Polski.
Inne zielone miejsca z klimatem to Sołacz, Rusałka i Park Wilsona
Co zjeść?
Na naszej osobistej liście króluje:
Wypas – wegetariańsko, pysznie i trochę egoztycznie. Niestety mało miejsca w środku.
Falla – pyszne wrapy z humusem, falafell i inne wariacje na temat warzyw
Bar a Boo moja subiektywna ocena, że to najlepsza pizza i nie tylko w Poznaniu:)
U rzeźników – pyszne mięsa i najlepsza wątróbka
Na słodko:
Poznań od dwóch lat mamy wrażenie, że jest stolicą lodów:) Latem jednym z ulubionych zajęć Poznaniaków jest stanie w kolejkach po upragniony deser. Po tym, że pojawiają się kolejki można poznać, że sezon letni się rozpoczął.
Polecamy Marinę – wyjątkowe świeże lody robione na bazie ciekłego azotu, które od lutego zmieniają lokum i (o zgrozo!) będą tuż obok naszego mieszkania.
A jakie są Wasze ulubione miejsca w Poznaniu? Co jeszcze dodalibyście do tej listy?
Materiały promocyjne, mapki, przegląd atrakcji Poznania znajdziecie w naszej Festiwalowej recepcji.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!