Fair storytelling. Jak etycznie opowiadać o podróżach?

W świecie, w którym coraz więcej mówi się o odpowiedzialnej turystyce, wciąż zbyt rzadko poruszany jest temat odpowiedzialnego opowiadania o świecie. Podczas jednej z festiwalowych prelekcji pochylimy się właśnie nad tym zagadnieniem – i zaprosimy do ważnej rozmowy o tym, jak opowiadać o podróżach z uważnością i szacunkiem.

Słowa mają moc

Choć język podróży często bywa barwny i emocjonalny, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak może on wpływać na postrzeganie miejsc i ludzi. W relacjach z krajów tzw. globalnego Południa często spotykamy się z określeniami, które – choć pozornie niewinne – mogą wzmacniać stereotypy, egzotyzować kultury i ukazywać lokalne społeczności z europocentrycznej perspektywy.

Wystarczy zadać sobie pytanie: czy o mieszkańcach Europy lub Ameryki Północnej używalibyśmy tych samych określeń?
Czy nazwalibyśmy Włochów „biednymi, ale szczęśliwymi”?, Francuzów „tubylcami”?,  a wyjazd do USA określilibyśmy jako „dziki i zmysłowy”?

Etyczna narracja – dlaczego to ważne?

Od opisów na blogach, przez media społecznościowe, po oferty biur podróży – sposób, w jaki mówimy o świecie, ma wpływ. Kształtuje wyobrażenia, pogłębia (lub przełamuje) stereotypy, wpływa na sposób, w jaki inni patrzą na ludzi i miejsca. Podczas spotkania w ramach Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń chcemy zachęcić do refleksji nad tym, jaką odpowiedzialność niesie za sobą rola opowiadającego – oraz jak wykorzystać ją mądrze.

O czym usłyszycie?

W czasie prelekcji usłyszycie m.in.:

  • czym jest postkolonialna perspektywa i jak wpływa na nasze spojrzenie na świat,

  • jak unikać językowych pułapek, które uprzedmiotawiają lub spłycają doświadczenia innych kultur,

  • jak pokazywać różnorodność z szacunkiem, bez upraszczania i romantyzowania,

  • oraz jak fotografować i publikować obrazy ludzi i miejsc, by nie naruszać ich godności.

Oprócz refleksji – pojawią się także praktyczne wskazówki: jak opowiadać ciekawie, angażująco i odpowiedzialnie jednocześnie.

Prelegentka: Ola Synowiec

Prelekcję  poprowadzi Ola Synowiec – pisarka, dziennikarka i edukatorka globalna. Przez dziewięć lat mieszkała w Meksyku, o którym pisała m.in. dla polskiej i zagranicznej prasy. Jest autorką książek:
???? „Dzieci szóstego słońca. W co wierzy Meksyk”
???? „Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady”

Prowadzi także stronę Mexico Magico Blog i działa jako wiceprezeska Fundacji Go’n’Act, specjalizując się w tematach postkolonializmu, odpowiedzialnego podróżowania i etycznego storytellingu.