Jak wybrać ubezpieczenie w podróży?

Paszport, aparat fotograficzny, pozytywne nastawienie i… nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Każda podróż jest wyjątkowa, pozostawia wspomnienia, rozwija nas i uczy wielu rzeczy. Jednak niezależnie od tego, czy czeka cię samotna wyprawa do dżungli, luksusowy rejs po oceanie, wycieczka kamperem po Europie,  czy może weekendowy wypad z rodziną za miasto, podstawą jest bezpieczeństwo. Dlatego oprócz wygodnych butów i marzeń przekutych w cele należy zabrać ze sobą odpowiednie ubezpieczenie.

Jak podkreślał podróżnik i fotograf Matthew Karsten, „inwestycja w podróże to inwestycja w siebie”. Nie tylko jednak w sprzęt turystyczny i bilety lotnicze. Przede wszystkim we własne zdrowie i bezpieczeństwo. Zapraszamy do lektury ostatniego już z cyklu 3 artykułów przygotowanych przez naszego partnera ERGO Ubezpieczenia Podróży.

Jak ubezpieczenie działa w praktyce?

W poprzednich artykułach opisywaliśmy na co zwrócić uwagę przed wyjazdem, jak się przygotować, jakie ubezpieczenie kupić. Najwięcej pytań i wątpliwości pojawia się jednak dopiero w sytuacji, w której dochodzi do konieczności skorzystania z ubezpieczenia. Co jest ważne?

Jak zgłosić szkodę? Po powrocie z podróży należy zgłosić ją Ubezpieczycielowi  na dedykowanym szkodzie formularzu zgłoszenie szkody. Możesz to zrobić online lub tradycyjnie – pocztą.

Kiedy to zrobić? Niezwłocznie. Im szybciej Ubezpieczyciel otrzyma komplet dokumentów tym szybciej rozpatrzy szkodę.

Jak długo trwa proces likwidacji szkody? ERGO Ubezpieczenia Podróży rozpatruje szkodę w terminie maksymalnie 30 dni od daty zgłoszenia. Mogą być jednak potrzebne także dodatkowe dokumenty i wyjaśnienia, wówczas proces może trwać nieco dłużej.

Kiedy następuje wypłata?  Wypłata odszkodowania następuje niezwłocznie po wydania decyzji o przyznaniu odszkodowania.

Dlaczego EKUZ to za mało?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ, choć zapewnia ochronę w czasie wyjazdu, może okazać się niewystarczająca. W przeciwieństwie do ubezpieczenia podróżnego  daje jedynie prawo do korzystania z usług publicznej służby zdrowia. Nie oferuje również usług assistance takich, jak choćby transport medyczny, angażując tym samym chorego w koszty leczenia.

A koszty leczenia poza granicami kraju są niezwykle wysokie. To oprócz wizyty ambulatoryjnej czy  hospitalizacji, często również kwestia zorganizowania pomocy i przewiezienia ubezpieczonego do kraju oraz – w przypadku osób wyjeżdżających w góry lub uprawiających sporty wodne – koszty ratownictwa i poszukiwania.

Dzień pobytu w szpitalu może być nawet siedmiokrotnie wyższy od noclegu w 5-gwiazdkowym hotelu. Lotniczy transport medyczny choćby z Niemiec to kwota rzędu nawet 10.000 EUR.

Na liście krajów „najdroższych są” nie tylko te bogate:  Monako, Luksemburg, Norwegia, Szwajcaria, czy San Marino. Wysokie koszty w przypadku braku odpowiedniego ubezpieczenia poniesiemy też we Włoszech, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Turcji.

Podróżowanie i ubezpieczenie w dobie pandemii 

COVID-19 znacząco zmienił nie tylko możliwości przemieszczania się, ale również podejście wielu z nas do wyjazdów, zwłaszcza zagranicznych.

Ubezpieczanie oczywiście nie jest w stanie dać nam gwarancji niezachorowania. Może jednak zapobiec niemiłym sytuacjom, które mogą nas spotkać z powodu koronawirusa, czy to przed wylotem czy już w trakcie naszej podróży. Przed wylotem warto się zabezpieczyć kupując ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży w opcji z ochroną COVID-19, a w przypadku ubezpieczenia na wyjazd – z rozszerzeniem pandemii.

Plusów takiej ochrony jest wiele. Po pierwsze, w przypadku zachorowania (również w wyniku COVID-19), nieszczęśliwego wypadku czy śmierci, nie stracimy poniesionych kosztów naszego wyjazdu, po drugie wariant takiego ubezpieczenia daje nam gwarancję 100% zwrotu.

W przypadku ubezpieczenia turystycznego na wyjazd, rozszerzenie pandemii da nam ochronę kosztów leczenia i transportu gdy zachorujemy na COVID-19.

W przypadku kwarantanny za granicą natomiast możemy liczyć na pokrycie dodatkowych kosztów zakwaterowania, wyżywienia i transportu do kwoty 1000 EUR.

Wciąż jednak, choć koronawirus sprawił, że czasem może być trudniej – świat czeka, by go odkrywać i poznawać. Nie ma wątpliwości, że podróże dostarczają niezapomnianych wspomnień. To jednak od ciebie zależy, czy będą przede wszystkim pozytywne.

Dlatego miej w tyle głowy, że odpowiednio skrojone ubezpieczenie zapewni ci spokój i radość z eksplorowania kolejnych zakątków. Niezależnie od tego, czy planujesz weekend w SPA, wspinaczkę na Mount Everest czy podróż służbową.

Autorka tekstu: Oktawia Staciewińska – z wykształcenia prawnik, z wyboru i zamiłowania dziennikarz. Ponad wszystko jednak mama cudownej dziewczynki, wielbicielka książek biograficznych i fanka weekendowych wypadów za miasto.

Oktawia Staciewińska

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *