Festiwalowy weekend w Poznaniu

Festiwalowicze! Mamy dla Was pomysł na podróżniczy weekend w Poznaniu. Wielu z Was przyjeżdża do nas prędzej, wielu zostaje dłużej. Czasami spędzacie z nami cały dzień, czasami tylko kilka godzin by resztę czasu przeznaczyć na zwiedzanie miasta i okolic.

Co zwiedzać? Gdzie się poszwędać? Mamy dla Was kilka, najlepszych naszym zdaniem, propozycji na festiwalowy pobyt w Poznaniu i na każdą kolejną wizytę. 

Centrum Szyfrów Enigma 

Rozpocznijmy od dobrej łamigłówki. Złamiemy razem szyfr? Dokładnie w dniu rozpoczęcia 9. edycji Festiwalu czy 24.09.2021 dzięki współpracy Miasta Poznań i Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu zostało otwarte Centrum Szyfrów Enigma. Dlaczego akurat tutaj? Ano właśnie w Poznaniu rozpoczęła się historia złamania jednego z najsłynniejszych szyfrów w historii ludzkości, którego dokonali Polscy matematycy. Wizyta w Centrum to świetna rozrywka dla umysłu, zarówno dla dorosłych jak i młodszych odwiedzających. Angażuje odbiorców, dzięki unikalnej ekspozycji pokazującej historię złamania szyfrów, ale także sposoby ujawniania informacji na przestrzenii dziejów. To fajne miejsce nie tylko dla ścisłych umysłów. 

2. Brama Poznania 

Wiecie, że pierwsi królowie Polski pochowani są w Poznaniu? To obowiązkowe miejsce wizyty dla każdego. Opowiada ono o początkach państwa polskiego i wysypy katedralnej. Nie lubicie słuchać nudnych historii? Zdecydowanie tego tu nie znajdziecie.Historia wyspy katedralnej opowiedziana jest  prostym językiem, pozbawionym naukowego żargonu uzupełniona multimedialnymi rozwiązaniami. Zwiedzanie jest właśnie dwuetapowe – pierwszy to unikatowa wystawa w nowoczesnym budynku (audioprzewodnik dostępny w 8 językach), a druga to spacer po wyspie katedralnej.

Uwagę należy zwrócić za uniwersalność tego miejsca – jest idealnie przygotowane dla osób starszych, dorosłych, osób z niepwłnosprawnościami, rodzin z dziećmi i samych dzieci. Dla każdego można dostosować formę i poziom zwiedzania. 1050 lat historii w kilka godzin przedstawione prostym, nienaukowym językiem.  Możemy także wybrać ścieżkę zwiedzania – dla dorosłych i młodzieży lub dla rodziców z dziećmi. Obie wersje są rewelacyjnie dostosowane dla poszczególnych grup. Dodatkowo w ciągu roku odbywają się tam liczne wydarzenia, spotkania i warsztaty. Co sprawia, że żadna wizyta nie musi być taka sama .A po trudach zwiedzania można wypocząć nad Wartą. 

Wizytę w Bramie Poznania możecie zaplanować na ich stronie. Tam kupicie bilet i dowiecie się więcej https://bramapoznania.pl

GastroSpacer po mniej znanych dzielnicach Poznania.
A gdyby tak zgubić się wśród pięknych kamienic Jeżyc, Wildy czy Łazarza? Niegdyś owiane niezbyt dobrą sławą, obecnie kwitnie w nich życie towarzyskie, kamienice pięknieją, a mapa pysznych miejsc jedzeniowo-kawiarnianych wypełnia się miejscami “must eat”.

Z naszych sprawdzonym miejsc:) Może możecie coś jeszcze dopisać do tej listy? 

Jeżyce: Kawiarnia Kosmos (pyszne serniki), Falla (Wege), Wypas(Wege), Happa to Mame (japońskie przysmaki i matcha)

Łazarz: Vandal Cafe (pyszne ciasta z berlińską atmosferą), PoWolność (wegańska pyszna kuchnia), Rusztowanie (burgery), Barrio (winko i hiszpańskie tapasy) 

Wilda: Suszone Pomidory (Włoska kuchnia), Dziewczyny i Słodycze (pyszne słodkości.  Dajcie znać czy smakowało:)

Spacer w jesiennych barwach


Wiecie że największy park miejski w Poznaniu obejmuje obszar niemal 100 hektarów, czyli ponad 142 boisk piłkarskich. To Park Cytadela, który jest niesamowicie bogaty pod względem kulturowym,  historycznym oraz  można tu znaleźć wiele gatunków zwierząt i roślin. 
Na piękny jesienny spacer polecamy też Park Sołacki, w środku znajdziecie malownicze stawy pełne kaczek, plac zabaw oraz nowo otwarte miejsce na gastronomicznej mapie Poznania – Port Sołacz. Najbliższe “zielone miejsce” obok MTP znajdziecie w Parku Wilsona, wraz z placem zabaw oraz stawem pełnym ptaków. Na terenie Parku znajduje się Palmiarnia Poznańska, która jest  największą w kraju i jedną z największych w Europie ekspozycji egzotycznych roślin i ryb, to super propozycja na spacer wśród zieleni w trakcie gorszej pogody lub lekcję botaniki.  Dłuższy spacer trochę dalej, w pięknej jesiennej odsłonie – Park Świerczewo Szachty z Punktem Widokowym na stawy lub spacer w koronach drzew na poznańskiej Malcie. 

Muzeum Pyry 

Macie ochotę na “lżejszą” atrakcję pełną humoru? Zdecydowanie polecamy udać się do Muzeum Pyry. Rewelacyjnie przygotowane miejsce, świetnie przemyślane, w przezabawny sposób opowiada historię tak ważnego dla lokalnej kuchni warzywa. Jednocześnie udacie się w podróż kulinarną, w poszukiwaniu śladów tej wyjątkowej bulwy. A na koniec? Dla każdego czeka niespodzianka. WIęcej nie zdradzamy. Musicie zobaczyć to sami:) 

A wieczorem? 

Oczywiście zapraszamy na festiwalowe after party, ale jeśli w innym terminie, bylibyście w Poznaniu to może warto zobaczyć ofertę Opery, Teatru Nowego czy Teatru Muzycznego. Na ostatnią chwile przed spektaklem można czasem kupić