Dla tych którzy znają i nie znają Poznania

Wybraliśmy dla Was cztery muzea, które naszym zdaniem szczególnie warto odwiedzić, z których wyjdziecie z dawką wiedzy, informacji i inspiracji. Dodatkowo znajdziecie nasze ulubione plaże, parki i miejsca gdzie można wypocząć oraz się zrelaksować.

Zwiedzanie Poznania – w czasie Festiwalu w 2019 roku. Foto. Katarzyna Dudzic

Niezła sztuka

Muzeum Narodowe w Poznaniu (w soboty wstęp za free) – Muzeum Narodowe w Poznaniu ma 150 lat. Należy do najstarszych, największych i najważniejszych muzeów w Polsce. 

Warto się tu zatrzymać aby zobaczyć obrazy znanych polskich artystów m.in. Jacka Malczewskiego,

Muzeum Narodowe posiada m.in. unikatowy zbiór portretów trumiennych, bogatą kolekcję malarstwa polskiego (Młoda Polska) i europejskiego. Znajduje się tu najcenniejsza w Polsce kolekcja malarstwa hiszpańskiego.

Tam właśnie można zobaczyć jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta ,,Plaża w Pourville”, który po 10 latach od kradzieży został odzyskany w 2010 roku i wrócił do Muzeum.

Nie Kraków! Nie Warszawa!

ICHOT – Interaktywne Centrum Ostrowa Tumskiego. Jeśli słowo muzeum wywołuje w Was dreszcze, a słowo „historia” konwulsje to zdecydowanie polecamy wizytę w ICHOT! To coś więcej niż muzeum. Tutaj w przystępny sposób doświadczycie historii początków Państwa polskiego. Wystawy dostosowane są do osób w różnym wieku, a interaktywny sposób przedstawienia wystaw sprawia, że nawet najbardziej odpornym na historie coś zostanie w pamięci.

I trzeba pamiętać, że to właśnie tutaj, w katedrze na przeciwko pochowani są pierwsi królowie Polski (nie w Warszawie ani w Krakowie:))

Pyra, tej!

Tego ile historii jest opisanych wkoło tego niepozornego warzywa dowiecie się w Muzeum Pyry. O burzliwej i ciekawej historii ziemniaka dowiecie się w Muzeum Pyry, które jest jedynym  takim miejscem w Polsce w całości poświęconym ziemniakowi.

A na deser coś słodkiego

Chyba nie znam osoby, która nie lubiłaby Świętomarcińskich Rogali – słodkości, które nieodłącznie kojarzą się z Poznaniem. Kto raz ich zasmakował ten będzie chciał tu wracać chociażby dla samego smaku poznańskich przysmaków. Aby zgłębić recepturę Rogali zapraszamy do Rogalowego Muzeum

Jeśli szukacie jeszcze więcej informacji i szlaków tematycznych to zapraszamy do zapoznania się z audioprzewodnikami:

http://www.poznan.travel/pl/c/audioprzewodniki

Dla tych, którzy już wszystko widzieli i chcą się tylko zrelaksować

Poznań bardzo fajnie ogląda się na pieszo oraz z perspektywy roweru. Trasę zwiedzania można połączyć z miejscami rekreacyjnymi, a sieć rowerów miejskich i hulajnóg pozwala szybko przemknąć przez centrum miasta podążając traktem królewskim.

Poznań szczególnie uwielbiam latem, kiedy rowerem niedaleko można uciec od zgiełku miasta i po pracy jadąc rowerem możesz zjechać po drodze do kilku parków i odetchnąć.

Zwiedzanie Poznania – w czasie Festiwalu w 2019 roku. Foto. Katarzyna Dudzic

Nasze TOP 5:

Wartostrada – ścieżka rowerowa, która pozwala się zrelaksować, robić bezkolizyjnie kilometry wzdłuż Warty. Kolejnym plusem są wydzielone strefy w których można legalnie spożywać alkohol:) Latem nad brzegiem rzeki pojawiają się plaże w których odbywają się różne aktywności, koncerty, warsztaty. Jest to idealne miejsce na zrobienie grilla ze znajomymi, czytanie książki w hamaku lub leżaku.

Plaża na Szelągu

Skryte miejsce nad Wartą gdzie można pochillować w hamaku lub leżaku, a gdy już wystarczająco odpoczniesz to możesz wypożyczyć łódkę i poobserwować rzekę z innej perspektywy.

Joga w plenerze w sezonie wakacyjnym w kilku miejscach w Poznaniu odbywają się zajęcia jogi na świeżym powietrzu. Niesamowita atmosfera, świeże powietrze i ćwiczenia dodają energii i uśmiechu. Szczególnie znaną jest Joga przy Fontannie, odbywająca się w każdy niedzielny wakacyjny poranek.

Wstęp jest w większości bezpłatny.

Rusałka, Strzeszyn, Kiekrz – Poznaniacy mają szczęście posiadania na terenie aglomeracji kilku jezior, w których można zarzyć kąpieli…. nie tylko latem. Zimą przy jeziorze Strzeszyńskim ustawiana jest bania oraz sauna, po której schłodzić można się w jeziorze.

Central Park Poznania – Cytadela

To park o powierzchni ok. 100 ha w którym znajdziecie i przestrzeń do relaxu, rzeźby m.in. Magdaleny Akakanowicz, muzea, czołgi, cmentarz, obiekty forteczne, restauracje, ścieżki rowerowe, rosarium.

Dla tych, którzy szukają miejsc must see

Top 10 miejsce, które trzeba zobaczyć w Poznaniu:

  1. Stary Rynek
  2. Ratusz i koziołki
  3. Kamieniczki budnicze
  4. Zamek Cesarski 
  5. Kościół Farny
  6. Katedra (Ostrów Tumski)
  7. Okrąglak
Zwiedzanie Poznania – w czasie Festiwalu w 2019 roku. Foto. Katarzyna Dudzic

Dla tych którzy chcą wrócić z pięknymi zdjęciami

Top instagramowych miejsc

  1. Rynek i kolorowe kamieniczki
  2. Most biskupa Jordana
  3. Widok z zamku Przemysła
  4. Jeżyce i Wilda – piękne kamienice i ukryte murale
  5. Palmiarnia
  6. Ogródki w kawiarniach i barach m.in. Przy ulicy Wrocławskiej i Żydowskiej
  7. Park Mickiewicza
  8. Zamek Cesarski
  9. Stary Browar
  10. Przestrzeń pomiędzy Bałtykiem i Concordią

Źródła: https://mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-narodowe-w-poznaniu/

http://poznan.travel/