Kilka festiwalowych prelekcyjnych ujęć

Michalina Kupper pokazała nam wyjątkowy sposób celebracji świąt, który ma swoje stałe miejsce w Polskiej tradycji na wschodzie kraju. Parada przebranych za kolorowe stwory i potwory mieszkańców co roku gromadzi i małych, i dużych, i całe rodziny, przecząc twierdzeniu, że tradycja ma odcienie szarości.

Ile kosztuje zrobienie zdjęcia w ekstremalnych warunkach? Przymrożone palce, wilgoć w namiocie, konieczność rozmrażania śniadania nad własnoręcznie rozpalonym ogniskiem? Adam Klimek w swojej opowieści startującej w ukraińskich Zaleszczykach opowiada o tym, jak fotografować w niecodziennych warunkach i ile życzliwości otrzymuje w gratisie ten, kto odważy się zapuścić na nieprzetarte szlaki, by wypić herbatę w towarzystwie mieszkańców odległych i zapomnianych wiosek.

Busem przez świat Prezentacja Oli I Karola Lewandowskich była główną atrakcją drugiego dnia festiwalu Śladami Marzeń. Sala pękała w szwach, spóźnialscy nadaremno szukali miejsc siedzących, okupowana była nawet podłoga. Twórcy Busem przez świat opowiadali o swojej podróży przez Stany Zjednoczone i słynnej Route 66. Słowem wstępu, route 66 nazywana główną ulicą ameryki przecina trzy strefy czasowe i osiem stanów. W kilometrach daje to liczbę 3940! Niegdyś połączyła wschodnią cześć USA z Zachodem, teraz owiana wieloma legendami przyciąga turystów z całego świata.

Doktorek w podróży Doktorek w podróży, czyli Łukasz Durajski to nie tylko zapalony podróżnik, ale także lekarz pediatrii Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Łukasz obalił mity na temat tego, czy street food to samo zło. Wychodzi na to, że w podróży tłusto równa się zdrowo. Sałatki lepiej zostawić w spokoju. Łukasz w przystępny sposób przeprowadził swoich słuchaczy przez gąszcz szczepionek wymaganych przed podróżą, a także wytłumaczył dlaczego DEET popularny środek przeciw komarom nie jest w 100 procentach bezpieczny.


Katarzyna Jadaluk i Jakub Rybicki Para podróżników podzieliła się swoimi wrażeniami z rowerowej podróży przez Stany Zjednoczone, gdzie na swoim szlaku ku zdumieniu publiczności mieli okazję stanąć oko w oko w najgroźniejszym niedźwiedziem Grizzly. Ich wyprawa pełna była wzlotów i upadków, najdłuższy odcinek ich trasy wynosił aż 96 km. Ciężko sobie wyobrazić codzienne pokonywanie podobnych odległości, w dodatku z 30 kg bagażem. Jednak drogę przez mękę wynagrodziły piękne krajobrazy, a także ludzie napotkani na drodze.

O tym, że Bartek Sabela nie boi się zapuścić w najbardziej nietypowe, a nawet i te dotknięte nieszczęściem wojny miejsca, wiemy już od dawna. Tym razem nasz prelegent odsłania przed nami kulisy konfliktu zbrojnego w Kongo – konfliktu, który jest jednocześnie dochodowym biznesem napędzanym dodatkowo przez “przemysł” wydobywczy. Wykuta w ogniu rozmaitych emocji mieszkańców tych rejonów prelekcja o tym, że gdzieś tam na świecie rozgrywa się akcja przedstawienia pod tytułem “ludzkie nieszczęście”.

Wyspy Kanaryjskie są nazywane Wyspami Szczęśliwymi. Magda Adamczyk postanowiła nam opowiedzieć dlaczego i zarazić nas miłością do swojej ulubionej wyspy – Gran Canarii. Czyli troche o tym, jak wygląda, smakuje i pachnie ten piękny skrawek świata

????

Zdzich Rabenda zabiera nas w podróż po ognistym pierścieniu Pacyfiku. Przez soczyście zielone tarasy, gdzie uprawia się ryż, dżungle, turkusowe wody (niestety, zdewastowanej przez turystykę masową) rafy koralowej aż po majestatyczne wulkany, które na swój sposób rządzą tą krainą. Ognisty pierścień Pacyfiku to z pewnością rejon kontrastów, gdzie ogień rywalizuje z wodą o władzę na wyspach, zieleń walczy ze spaloną wulkaniczną siarką ziemią, a naturalny rytm przyrody ugina się pod naporem turystyki masowej.

W podróż przez zachodnie stany USA na czarno-białej fotografii. Paweł Kosicki zabrał nas na wyprawę od Las Vegas po San Fransisco, redefiniując wyobrażenie podróży po USA. Przez bezkresy, pasące się w oddali bizony, spanie w motelach, aż po rozmowy z lokalną ludnością. Plus do tego wyzwanie bycia wegetarianinem w rejonie, gdzie kultura kuchenna jest zdominowana przez BBQ.

Na pytania o ilość odcieni niebieskiego, psychologię wielorybow, życie na jachcie i czy dron potrafi być groźniejszy od rekina odpowiedział Marek Kramarczyk podczas prelekcji poświęconej podróży przez naprawdę wielki błękit Oceanu Spokojnego. Przepiękne zdjęcia z wodnej i podwodnej krainy, gdzie to przyroda dyktuje warunki oraz zaakcentowanie problemu degradacji środowiska napewno skłoniły do reflekcji niejednego uczestnika festiwalu.


Janusz Marmurowicz – Voss wyruszył w podróż przez Polskę na rowerze, pokazując nam, że nasza piękna ojczyzna jest “naj” i dzieląc się pasją podróżowania na pełnej petardzie. Odwiedzając to, co jest “naj”: najgłębsze jezioro, najniższy punkt na mapie Polski, najbardziej wysunięty na południe zakątek Polski…, Janusz dzielił się hojnie swoją miłością do podróżowania, otrzymując w zamian ludzką życzliwość pod każdą postacią.

Klaudia i Marcin Majdeccy postanowili w swojej podróży po Meksyku odkryć tę nieturystyczną stronę ojczyzny Fridy. Prelegenci dociekali, w co wierzą Meksykanie, jak wygląda kult zmarłych i świętych oraz co duchy przodków najbardziej lubią zjeść na kolację. Ołtarzyki poświecone ukochanym babciom, spotkania na cmentarzu, a to wszystko w (jak na Meksyk przystało) kolorowej oprawie z nutką tequili. Plus opowieści z meksykańskiego targu, gdzie sztuka handlu miesza sie z wiara w magię i czary


Na wyprawę z aparatem w świat Matki Natury zabrał nas Łukasz Bożycki, który zwrócił naszą uwagę na przyrodę jako system połączonych wzajemnie elementów. Opowieść o tym, że znana nam definicja szkodnika jest mała fikcją, a w runie leśnym i pod wod toczą się niesamowite historie z dodatkiem pięknych zdjęć udowadniających, że natura to niesamowicie fotogeniczna, lecz kapryśna modelka

Dominik Szmajda pokazał nam bardziej dzikie oblicze Kamerunu. Uczestnictwo w życiu dzikiej rzeki pokonywanej na packcrafcie (rodzaju lekkiego pontonu), przemarsz przez dżunglę i zastygłe pola lawy, upał oraz wyzwania rzucone przez sama Matkę Naturę – oto warunki czekające na każdego, komu marzy się życie z przyrodą tropików.

Autorki: Monika Florczak, Aleksandra Badio, Maja Bereszyńska