12:00-13:00 Ola Synowiec, Arkadiusz Winiatorski, Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady
12:00-13:00 Ola Synowiec, Arkadiusz Winiatorski, Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady
Prawie 12 tysięcy kilometrów, ponad półtora roku, 9 krajów, 19 par butów i jedna miłość. Podróż, która zdobyła pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności na ubiegłej edycji festiwalu – w końcu na kartach książki! Opowieść Oli Synowiec i Arka Winiatorskiego o ich pieszej podróży przez Ameryki ukazała się 18 maja nakładem Wydawnictwa Czarne.
13:00-14:00 Tomasz Habdas, #Rebelnaszczycie, czyli jak zostałem nietypowym górskim kurierem
13:00-14:00 Tomasz Habdas, #Rebelnaszczycie, czyli jak zostałem nietypowym górskim kurierem
Gry planszowe i schroniska górskie- to się łączy i ma sens! I taki właśnie był początek akcji Rebel na szczycie, dzięki której w ciągu ostatnich dwóch lat udało nam się zaopatrzyć ponad 50 schronisk w polskich górach w planszówki ! Dla mnie osobiście była to również okazja do poznania ciekawych ludzi- gospodarzy i opiekunów górskich placówek, którzy dbają o zadowolenie turystów każdego dnia. Znalazła się też chwila na testowanie góralskiej kuchni i podziwianie cudownych widoków ze szlakowych panoram. I o tym wszystkim opowiem na spotkaniu w trakcie festiwalu. Gdzie zjadłem najlepszy żurek a gdzie naleśniki? Gdzie było najtrudniej a gdzie całkiem przyjemnie? W jaki najdziwniejszy sposób dostarczyliśmy gry na szczyt oraz skąd zobaczyć można najlepszy widok na góry? I wreszcie dlaczego warto poznawać polskie góry i czym jeszcze mogą nas zaskoczyć ;) Zapraszam na spotkanie!
Tomasz Habdas, urodzony i wychowany w Beskidzie Żywieckim, miłośnik i promotor turystyki górskiej, przewodnik beskidzki i autor przewodników górskich. Założyciel projektu W Szczytowej Formie, gdzie poprzez blog, artykuły branżowe, prelekcje i zdjęcia prezentuje swoje górskie podróże i historie szerszemu odbiorcy. Zdobywca czterech szczytów z Korony Ziemi, który nie zapomina o polskich Karpatach i Sudetach. Więcej o autorze w social mediach pod hasłem @wszczytowejformie oraz na stronie www.wszczytowejformie.pl
14:00-15:00 Anna Sawińska, Być kobietą w Korei Południowej
14:00-15:00 Anna Sawińska, Być kobietą w Korei Południowej
W Korei Południowej mieszkałam przez prawie 20 lat. Jako studentka, pracowniczka korporacji i administracji publicznej, autorka bloga, podcastów, audycji radiowych oraz książek o Korei, w końcu jako żona, mama i pełnoprawna obywatelka tego kraju. Podczas spotkania, na przykładzie bardzo bliskich mi osób, opowiem o życiu Koreanek z krwi i kości, a nie tych, których wizerunek znamy z teledysków lub oper mydlanych. Pokażę jak kobieta w Korei postrzegana była w przeszłości, jak uwarunkowało to jej teraźniejszość i jaka jest szansa na zmianę jej pozycji społecznej w przyszłości. Z chęcią odpowiem również na wszelkie inne pytania dotyczące tego kraju.
Anna Sawińska (ur. 1978) – autorka książek o Korei Południowej, absolwentka stosunków międzynarodowych. W 2002 roku zamieszkała w Korei, gdzie studiowała handel międzynarodowy i przez wiele lat pracowała dla koreańskich korporacji. Obecnie mieszka w Polsce z mężem Koreańczykiem i synem. Autorka książek Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej, W Korei. Zbiór esejów i Za rękę z Koreańczykiem, a także bloga, podcastów i audycji radiowych.
23.października (sobota), Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań Congress Center
Strefa autorów książek rodzinno-podróżniczych
11:00-12:00 Daria Panek-Płókarz, Wyprawy 15-minutowe. Miasto z perspektywy mamy, Poznańska Spacerówka
11:00-12:00 Daria Panek-Płókarz, Wyprawy 15-minutowe. Miasto z perspektywy mamy, Poznańska Spacerówka
Czego można doświadczyć podczas spacerów w pobliżu miejsca zamieszkania? Jak dzika przyroda zaznacza swoją obecność w mieście? Czy każda rodzina powinna dążyć do tego, aby mieszkać w domu na przedmieściach? Przyjdź, daj się zainspirować i #żyjlokalnie.
Żyj lokalnie!
Wiele osób marzy o ucieczce na wieś, więc dla odmiany chciałabym pokazać mieszczuchów, którzy lubią żyć swoim miejskim życiem, którzy odnajdują w nim siebie, swoje trasy, jak i dzikie miejsca. W Poznaniu na Dolnym Łazarzu jestem u siebie. I choć kocham naturę i regularnie jeździmy na mikrowyprawy, wcale nie planuję przeprowadzki, aby uciec od miejskiego zgiełku. To on mnie napędza i inspiruje. Dzięki niemu czuję, że żyję pełnią życia.
Zapraszamy na spacer, który pozwoli Ci zobaczyć miasto z perspektywy mamy. Daria Panek-Płókarz opowie Ci, jak jej rodzina korzysta z możliwości, które daje im miasto, gdzie spędzają czas, jak szukają natury w betonowej dżungli, jak się przemieszczają. Podpowie, jak szukać motywacji do miejskich wypraw, nawet gdy brakuje Ci czasu, pieniędzy, pomysłu, towarzystwa, a Twoje dzieci (twierdzą, że) nie lubią chodzić. Książka przybliża również zagadnienia, które powinien znać każdy, kto świadomie wybiera miasto, jako miejsce do życia: betonoza i reklamoza, nieużytki i czwarta przyroda, ogrodnicza partyzantka, leśne przedszkola, ogrody społeczne, koncepcja miasta 15-minutowego, nieplace zabaw, eksurbanizacja czy wykluczenie przestrzenne.
Daria Panek-Półkarz
Na co dzień prowadzi stronę Poznańska Spacerówka, na której od 2018 r. promuje aktywne spędzanie czasu z dziećmi — uczestniczy w warsztatach, koncertach, odwiedza muzea. Sprawdza lokale pod kątem udogodnień dla najnajów oraz opisuje ogólnodostępne place zabaw. Bliska jest jej idea „dzikiego” rodzicielstwa – 7-letni Gee i 5-letnia Bee często bawią się w naturze, szczególnie w weekendy, podczas rodzinnych mikrowypraw. W mediach społecznościowych chętnie opisuje bezpłatne zajęcia, oddolne inicjatywy, a także lokalne biznesy (w szczególności na poznańskim Łazarzu, gdzie mieszka). Autorka cyklu live’ów LAS DWA TRZY odnoszących się do kwestii bezpieczeństwa podczas rodzinnych wypraw do lasu. Organizatorka pikniku sąsiedzkiego, który doprowadził do częściowego przywrócenia zieleni na kamienicznym podwórku. Występuje w roli eksperta w lokalnych i ogólnopolskich mediach.
12:00-13:00 Małgorzata Szumska-Dziczkowska, Bolek i Lolek śladami skarbów ukrytych w Polsce
12:00-13:00 Małgorzata Szumska-Dziczkowska, Bolek i Lolek śladami skarbów ukrytych w Polsce
Bolek i Lolek opis: Udamy się w podróż po Polsce śladami Bolka i Lolka, dowiemy się czym są skarby, jak ich szukać a ja je chować. Czym jest kapsuła czasu i czy stary garnek może być skarbem?
Małgorzata Szumska Dziczkowska – pisarka, podróżniczka, właścicielka pensjonatu Złoty Jar i współwłaścicielka Kopalni Złota. Autorka książek podróżniczych, oraz bajek z podróżami w tle. Zajmuje się obecnie tematem uważności w podróży. Jako zarówno dawca jak i biorca w turystyce pokazuje inny punkt widzenia na tę branżę. Wielokrotnie nagradzana zarówno za swoje publikacje jak i za spotkania podróżnicze, między innymi na festiwalu Śladami Marzeń.
14:00-15:00 Adam Jarniewski, Listy z Grenlandii. Z córką na bezludnym arktycznym szlaku.
14:00-15:00 Adam Jarniewski, Listy z Grenlandii. Z córką na bezludnym arktycznym szlaku.
Adam Jarniewski (ur. 1980) Seria szczęśliwych przypadków sprawiła, że w 2006 roku zamieszkał na Grenlandii, założył tam rodzinę i wiedzie spokojne życie tuż za kołem podbiegunowym. Adam pracuje jako nauczyciel. Swoje wrażenia z pierwszych lat spędzonych na największej wyspie świata opisał w książce „Nie mieszkam w igloo”(2018). W zeszłym roku ukazała się jego druga pozycja, tym razem skierowana do dzieci i młodzieży. W „Listach z Grenlandii” w rolę narratorki wciela się najstarsza córka autora, która zabiera swoich polskich rówieśników w podróż po Arktyce. Adam prowadzi profil Poznaj Grenlandię (FB, Instagram, YT) na którym szczerze relacjonuje bolączki i radości polarnego życia.
kilka słów o książce
„Listy z Grenlandii” to minireportaże w których nastoletnia córka Polaka i Grenlandki, która urodziła się i wychowała na największej wyspie świata, pokazuje to miejsce przez swój pryzmat. Bohaterka opowiada o arktycznej faunie i florze oraz respekcie wobec potęgi natury. Książka zawiera opisy łowienia ryb czy spotkania wołów piżmowych i reniferów. Jest również wycieczka na grenlandzki lądolód oraz fragmenty o różnicach kulturowych i wierzeniach współczesnych Grenlandczyków. Wszystkie zdarzenia „potwierdzone są” licznymi zdjęciami, a całość uzupełniona ilustracjami i mapkami.
Fragment książki czytany przez główną bohaterkę
Narratorką “Listów z Grenlandii” jest dwunastoletnia Alina, która wyrusza w podróż do swojego domu na Grenlandii po półrocznym pobycie w polskiej szkole. Na powitanie rodzice fundują jej kilkudniową wędrówkę przez bezludną, arktyczną tundrę. Bez sklepów i hoteli. Bez internetu i zasięgu telefonicznego. Z kilkunastokilogramowym plecakiem na grzbiecie.
Ta podróż odbyła się naprawdę, a na spotkaniu opowiem o kulisach organizacji takiej wyprawy. Opowiem również dlaczego uważam, że warto zabierać dzieci na takie wędrówki i dlaczego wystawienie swojej pociechy na taki wysiłek nikogo na Grenlandii nie dziwi. Postaram się również przybliżyć wady i zalety wychowywania dzieci w miejscu, gdzie w domu nie trzyma się psów, ferie szkolne dopasowane są sezonom na polowania,a popularnym prezentem z okazji sakramentu konfirmacji jest myśliwski sztucer.
Kup jeden bilet i baw się cały weekend (21-23.10).
- Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń – Największy podróżniczy Festiwal w Wielkopolsce, wypełniony prelekcjami podróżniczymi, spotkaniami z ciekawymi ludźmi, warsztatami, ciekawymi stoiskami. Pierwszy dzień Festiwalu odbędzie się na scenie Targów Tour Salon i będzie poświęcony podróżom po Polsce. Sobota i Niedziela to podróże po całym Świecie.
- Targi Tour Salon – miejsce podróżniczych inspiracji
- Caravanas Salan i Zlot Caravaninagu – Świetne miejsce aby poczuć caravaningowego bakcyla, obejrzeć jak może wyglądać wnętrze najpopularniejszych „jeżdżących domów” czy spotkać twórców najpopularniejszych camperowych kanałow medialnych.
- Rodzinny Festiwal Podróżniczy Tup Tup – miejsce inspiracji do rodzinnych aktywnych podróży.