Oto program III Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń 16-18.10.2015

Miedzynarodowe Targi Poznańskie, Sala Zielona

Program

16 października (piątek)

11:00 Emil Witt – Spirit of the selva

Tym razem 19-letni podróżnik Emil Witt odsłoni przed nami świat Indian Machiguengas, na których terytorium początkowo z dwoma przyjaciółmi, następnie samotnie odkrywał tajemnice górzystej puszczy amazońskiej. Pokaże nam jak zachowała się kultura Indiańska w obliczu, wszechobecnych zniszczeń środowiska, ale również zaprowadzi nas w przepiękne miejsca, których nigdy wcześniej oprócz kilku Indian świat nie widział. Witamy w peruwiańskich lasach deszczowych.

Emil Witt

12:00 Ewelina Karbownik i Michał Kurian – Budżetowe śniadanie z kangurami

Australia w tanim wydaniu. Przejechaliśmy kamperem kawałek sławnego outbacku, pracowaliśmy na farmie, opiekowaliśmy się zwierzętami i domem z basenem. Przekonaliśmy się jak słodkie mogą być wombaty i jak trudny jest los rdzennych mieszkańców Australii.

australijska autostrada

13:15 Dawid Dudek  – Jak obniżyć cenę biletu lotniczego nawet do zera

Warsztaty zaprezentują kilka bardzo skutecznych technik obniżania ceny biletów lotniczych nawet do zera złotych. Uczestnicy poznają zasady działania systemów rezerwacyjnych biletów lotniczych oraz będą mogli samodzielnie znaleźć „dziury” w tych systemach, które pozwalają zakupić bilety lotnicze dosłownie za grosze. Poprowadzi je Dawid Dudek, autor bestsellera Biblia Taniego Latania. W czasie zajęć każdy uczestnik otrzyma praktyczną wiedzę, która już w czasie zajęć pozwoli mu zakupić swój wymarzony bilet lotniczy z bardzo dużą zniżką. W czasie zajęć postawimy na praktyczne ćwiczenia. Wskazane, aby uczestnicy posiadali laptop/tablet lub smartfon z dostępem do internetu.

Dawid Dudek. Przedsiębiorca, trener biznesu, zajmuje się szkoleniami z zakresu sprzedaży, technik pozyskiwania klientów i behawioralnego targetowania reklamy. Konsultant w wielu firmach. Doradza jak ograniczać koszty podróży służbowych. Autor Biblii Taniego Latania. Uczy jak tanio latać po świecie

dawid Dudek

14:15 Michał Staniszewski – World Tour 2015 – Norwegia i Ameryka Południowa

Mając do dyspozycji trzy miesiące czasu, postanowiłem w tym roku spełnić odwieczne marzenie o Ameryce Południowej. Fascynujący las tropikalny Amazonii i jej dzika natura, poznawanie lokalnej kultury oraz kuchni, dzikie zwierzęta na wyciągnięcie ręki, mocno zróżnicowany klimat (Amazonia plus 25 stopni Celsjusza, Uyuni minus 20 stopni Celsjusza), niesamowite krajobrazy peruwiańskich i boliwijskich Andów, jezioro Tititaca i dwudniowy trekking na wyspę Isla del Sol. Cóż, jeszcze nie wymyślono słów, którymi można by było to wszystko opisać (w 3 – 4 zdaniach). Zapraszam na bloga: www.facebook.com/dreamdecidedo.

Michał Staniszewski

15:30 Agnieszka Zakonek –  ★U$Atrip2015★ – wyprawybusem.pl

Bus na polskich tablicach śmigający na amerykańskich highway’ach i bezdrożach? Czemu nie!
Przez ponad dwa miesiące ekipa rzeszowskiego projektu wyprawybusem.pl tak właśnie przemierzała wzdłuż i wszerz całe USA Emotikon smile Z kilkoma dolarami w kieszeni mieli okazję odwiedzić wielomilionowe miasta, zobaczyć wykutych w skale prezydentów, przejechać się słynną kalifornijską 1 wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, wybrać się na trekking po ceglastoczerwonych kanionach, poczuć klimat Dzikiego Zachodu a nawet poznać prawdziwych Indian! Ich wielki American Dream można zdecydowanie uznać za spełniony!

IMG_7424

16:30 Michał Iłczuk – Welcome to Korea

Co wiedzieliśmy o Korei Południowej przed wyjazdem na wymianę z uniwersytetu? Tyle co powszechny zjadacz chleba w Polsce – produkują Samsungi a za chwilę zaatakuje ich Północ. Przez pół roku mogliśmy przekonać się, że ten kraj ma do zaoferowania znacznie więcej, a wojna z Północą nie spędza mieszkańcom snu z powiek. W Korei spędziliśmy pół roku na Uniwersytecie w Gwangju, w wolnych chwilach przemierzając kraj autostopem i pochłaniając tony kimczi. Na prezentacji opowiemy o naszych próbach odnalezienia się w zupełnie innej kulturze.

Jak nauczyć się czytać po koreańsku w dwa dni? Wódki brak – co pić ? Co oznacza zasada 100 dni? Smartfon generation? Z czym się je KPOP ? Jak się stopuje w kraju Kimów ? Czemu w akademiku pobierają odciski palców? Jak smakuje jogurt LG ? Jak używać Koreańskiej toalety?

Profilowe M. Ilczuk

19:00 After Party – Alternativa Club ul.Św Marcin 80/82 (gmach CK Zamek, wejście od Kosciuszki)

ALTERNATIVA - LOGO WYBRANE

17 października (sobota)

11:00 Jerzy Arsoba –  Polski Strażnik Mrozu w podróży na Światowy Biegun Zimna

Nie po raz pierwszy Jurek Arsoba i Igor Skawiński ruszyli do dalekowschodniej Rosji, jednak tym razem opowiedzą o niezwykłym festiwalu, na którym co roku spotykają się czarowne, bajkowe postaci z całego świata. Opowiedzą o lodowych rzeźbach, szalonej podróży przez zamarzniętą tajgę na saniach zaprzężonych w syberyjskie jelenie, autostopowej przygodzie przy -40 st. C i wódce z rosyjskim Dziadem Mrozem oraz eweńskim pasterzem jeleni.

Światowy Biegun Zimna znajduje się jeszcze dalej na wschód za Syberią, w rosyjskiej Jakucji (Republika Sacha). W miejscowości Ojmiakon na Kołymie stacja meteorologiczna zanotowała niegdyś (w 1932 r.) najniższą temperaturę -71,2 st. Celsjusza, a przed 10 laty w Tamtorze -72,2 st. C. Ale co istotniejsze – cały czas do dzisiaj są to miejsca regularnie zamieszkałe przez ludzi – żyją tam cały rok, jest tam administracja, szkoła, dom kultury, sklepy a nawet mały hotelik. Jest tam także lodowa rezydencja Czyschana – jakuckiego Strażnika Mrozu. I do niego, a w zasadzie na arcyciekawą, nieznaną imprezę – Festiwal „Biegun Zimna”, w marcu ruszyli w podróż szczecińscy podróżnicy. Była to kolejna ich wyprawa po dalekowschodniej Rosji – podróż w temperaturach sięgających -50 stopni, z pomocą nieodmiennie gościnnych miejscowych Rosjan i Jakutów.

Po raz pierwszy natomiast ruszył z nimi w podróż i w gości Polski Strażnik Mrozu, który powstał i rezyduje w Szczecinie. Osobliwością tego festiwalu są właśnie czarowne postaci – Strażnicy Mrozu: jakucki Chyschan z Jakucka, rosyjski Dziad Mróz z Wielkiego Ustiuga, fiński Santa Klaus z Kostromy, Pakkajne z Karelii, Jamał Iri z Jamała, Sagan Ubugan z Buriacji.

Jerzy Arsoba

12:00 Monika Masaj- Zepsuty Kompas

Afganistan kojarzy się nam z wojną, terroryzmem i powszechnie panującą biedą. Czy jest tak naprawdę? Czy samotnie podróżująca kobieta może sobie tam poradzić? Monika Masaj pierwszy raz do Afganistanu wyjechała jako wolontariuszka i przez kilka tygodni prowadziła warsztaty dla kobiet na uniwersytecie w Kabulu. Kilka tygodni to było za mało, zafascynowana krajem pewnego dnia obudziła się i postanowiła wrócić, bez żadnego planu udała się do ambasady gdzie wizę dostała od ręki. Już kolejnego dnia zajadała palau wraz z afgańskimi przyjaciółmi w Kabulu. Będzie to opowieść o smaku granatów i zielonej herbaty, o błękicie jezior Band-e-Amir ale także o strachu, bezradności i walce ze stereotypami.

Zdjęcia i relację z podróży można podejrzeć na blogu: www.zepsutykompas.com

Monika Masaj

13:15 Dr n. med. Piotr Kajfasz – ABC zdrowia w tropiku

14:15 Paragon z podróży  –  Niedźwiedź – kibel – zachód słońca – podróżnicza improwizacja

Nowość w repertuarze chłopaków z Paragonu z podróży. Improwizowane spotkanie opierające się na kontakcie z publicznością. Ty rzucasz hasło, oni opowiadają historię z podróży na podstawie skojarzenia. Może to być wszystko, oczywiście w granicach dobrego smaku. W zamian otrzymujecie dobrą zabawę, dużo śmiechu, a czasami nawet i życiowe mądrości! Niedźwiedź, kibel, zachód słońca? To tylko propozycje, których możecie użyć podczas spotkania. Nie bójcie się używać swojej kreatywności i sprawdźcie czy chłopaki dadzą radę.

bartek patryk

15:30 Tomasz Korgol – Autostopem do Chin

Z początkiem lipca wyruszyłem na samotną, dwumiesięczną wyprawę autostopem z Polski do Chin. Przez dwa miesiące podróży wylądowałem m.in. blisko rejonu walk w Donbasie na Ukrainie, przejechałem rosyjską Syberię, wylądowałem u prawdziwej, mongolskiej rodziny na Pustyni Gobi czy… wystąpiłem w chińskiej telewizji. Podróż była połączona z akcją ,,Pocztówka dla Hospicjum”, która polegała na zbieraniu funduszy dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Tomasz Korgol

16:30 Piotr Horzela – Antarktyka – półtora roku w lodzie

Wszystko zaczęło się w Gdyni. Rosyjski statek turystyczny czarterowany przez Zakład Biologii Antarktyki zabrał nas na pokład. Załoga załadowała zapas jedzenia na najbliższy rok, oraz sprzęt naukowy i ruszyliśmy w rejs na południe.  Po trzydziestu dniach dotarliśmy do Argentyny, gdzie dołączyła do nas grupa naukowców. Kolejnych dziesięć dni i na horyzoncie ukazała się Wyspa Króla Jerzego. Wiatr, śnieg i wyjątkowo duże tego roku zaspy nie ułatwiały nam rozładunku statku. Po pięciu dniach było po wszystkim, statek odpłynął. Można było usiąść w kuchni Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego i w spokoju napić się herbaty. Nigdy wcześniej nie widziałem nawet góry lodowej, a tutaj wszystko było nowe. Na krach pływały krabojady, pingwiny śmigały po dachu zasypanej śniegiem stacji. Głuche pomruki dochodzące z oddali – które człowiek wychowany w naszych szerokościach geograficznych automatycznie brał za odgłosy burzy – były dźwiękami powstającymi podczas cielenia się lodowców (tak cielą się, cielą). W antarktycznym klimacie spędziłem blisko półtora roku. Pracowałem na lodowcach, pomagałem rozstawiać obozy terenowe geologom, zajmowałem się obserwacjami zwierząt – z trzema gatunkami pingwinów na czele. Poza tym, gotowałem, pomagałem w remontach i utrzymaniu stacji. Nie da się tego wszystkiego dokładnie opisać, ale będzie można trochę posłuchać i popatrzeć.
Antarktyka_Piotr Horzela cz_b

19:00 After Party- impreza przebierana w stylu Latino – Alternativa Club ul.Św Marcin 80/82 (gmach CK Zamek, wejście od Kosciuszki)

ALTERNATIVA - LOGO WYBRANE

18 października (niedziela)

11:00 Władysław Labuda – Podróż dookoła świata bez płacenia za noclegi

WŁADYSŁAW LABUDA:

“JAK PODRÓŻOWAĆ ZA DARMO. W 974 DOOKOŁA ŚWIATA”

Aktualnie wrócił do Polski, odbył samotną podróż dookoła świata, która trwała dokładnie 947 dni.

Przez ten czas odwiedził Kanadę, Meksyk, Belize, Gwatemalę, Honduras, Nikaraguę, Kostarykę, Panamę, Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię, Chile, Australię i Malezję

udowadniając przy tym że pieniądze nie są przeszkodą przed podjęciem podróż.

Podczas spotkania z Władkiem Labudą usłyszymy:

– prezentację: “JAK PODRÓŻOWAĆ ZA DARMO”

-pokaz filmu: “NOMADZI”

– publikacja i promocją książki: “Jak podróżować za darmo”.

labuda -ziemia

 

12:00 Marcin Obałek – Transtrabant czyli Trabantami, Maluchem, Jawą i CeZetką przez Antypody

Dwa trabanty, fiat 126 p, jawa 250 i cezeta 175 wyruszyły z Perth na podbój krainy kangurów i Azji Południowo-Wschodniej. Pomalowane na żółto pojazdy mają pokonać pustynny Outback, od Oceanu Indyjskiego do Spokojnego i wzdłuż zatoki Karpentaria dojechać do Darwin. Dalej promami – i na kołach – przez kolejne wyspy Azji Południowo-Wschodniej, od Timoru Wschodniego, przez Jawę, Sumatrę do Malezji. Pokonają 15 tysięcy kilometrów . Nie cel jest jednak najważniejszy i konsekwentna realizacja trasy, a przygody wyjątkowo wyluzowanych podróżników z Czech, Polski i Słowacji. Luzy są też na panewkach, toteż bagażniki wypełnione są nie tylko paliwem, wodą i zapasami żywności ale przede wszystkim częściami zapasowymi i narzędziami. Maszyny mają się psuć, m.in. na tym ta przygoda polega. Muszą być zdani na samych siebie, bo jaki serwis na antypodach czy w Azji zmierzy się z egzotycznymi rumakami z epoki żelaznej kurtyny…

voda_01

13:15 Robert Gondek – W drodze na najwyższe szczyty Afryki: „Gabon, Sao Tome – góry, goryle, szympansy, mandryle

IMG_6440

14:15 Bartek Rubik / Asia Pluta – Mozaika Latynoamerykańska

Religia w Ameryce Łacińskiej to sfera życia, która przybysza z Europy już przy pierwszym kontakcie fascynuje i zaskakuje synkretyzmem – chrześcijaństwo przywiezione przez kolonizatorów przeplata się tu z wierzeniami lokalnych Indian oraz animistycznymi rytuałami z Czarnej Afryki. Podczas pokazu zaprezentujemy wybrane święta, rytuały i wierzenia, których byliśmy świadkami podczas półrocznego pobytu w Ameryce Łacińskiej.

Odwiedzimy położoną wysoko w boliwijskich Andach wioskę San Pedro de Macha, w której raz w roku odbywa się niecodzienne święto: Tinku – Fiesta de la Cruz. Po uroczystej Mszy z poświęceniem krzyży, dochodzi do rytualnych walk na pięści pomiędzy klanami. Krew jest ofiarą dla Pachamamy (Matki Ziemii) w intencji dobrych zbiorów w kolejnym roku. Zagłębimy się w czeluści kopalni srebra w Potosi, gdzie górnicy oddają cześć El Tio. Jego postać przypomina diabła, ale jest on uznawany przez górników za anioła stróża i opiekuna, który dba o ich bezpieczeństwo pod ziemią. Będziemy świadkami obchodów Wielkiego Piątku w boliwijskiej Copacabanie. Dzień ten ma niewiele wspólnego z powagą jaka towarzyszy mu w Polsce, wręcz przeciwnie – wielkopiątkowe obchody bardziej przypominają rodzinny piknik i odpust niż dzień żałobny. W brazylijskim Salvador de Bahia weźmiemy udział w mistycznej ceremonii candomble (na Haiti znanej jako voodoo, a na Kubie jako santeria), podczas której uczestnicy pod wpływem dudniących bębnów wpadają w trans, by połączyć się z Orishas – bogami. W Mexico City odwiedzimy największy w całej Ameryce mercado de brujeria (targ czarowników). Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Są figury Santa Muerte (Świętej Śmierci) – postaci przedstawiającej zakapturzony szkielet kobiety z kosą, której kult najbardziej rozwinął się wśród sicarios (płatnych zabójców), przestępców i biedoty. Swojego patrona maja także narcotraficantes – jest nim Jesus Malverde. Na straganach nie brakuje też katolickich figurek – Nuestra Senora de Guadalupe, Chrystusa, a nawet Jana Pawla II. Nad jeziorem Atitlan w Gwatemali złożymy wizytę w domowym sanktuarium, w którym katoliccy mieszkańcy oddają cześć indiańskiemu bogowi Maximonowi, którego figura ma postać mężczyzny w kapeluszu z nieodłącznym cygarem w ustach.

A&B foto

15:30 Jakub Rybicki – Obozy dla uchodźców od środka

Jakub Rybicki, autor bloga www.rowerowarosja.pl, zwycięzca I Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń tym razem opowie o niezwykle aktualnym temacie – obozy dla uchodzców od środka.  Na zakończenie wystąpienia zapraszamy na prezentację książki autorstwa Jakuba – „Po Bajkale”

12118951_10207221153662797_4055113369545192333_n

16:30 Rodzina Łopacińskich czyli z dwójką dzieci w rok dookoła Świata

Rodzina Łopacińskich– pierwsza otwarta dla szerokiej publiczności prezentacja zakręconej rodzinki, która w 4-osobowym składzie w 393 dni pokonała ponad 114 000 kilometrów. Tysiące przygód, doznań i misja- opowiadamy o Polsce i naszym mieście Toruniu! To wszystko już 18.10.2015 o godzinie 16:30. http://www.lopacinskichswiat.pl/

Rodzina Łopacińskich

17:30 Ogłoszenie wyników konkursu, losowanie nagród dla publiczności

19:00 After Party – Alternativa Club ul.Św Marcin 80/82 (gmach CK Zamek, wejście od Kosciuszki)

ALTERNATIVA - LOGO WYBRANE

PROGRAM DO POBRANIA <- kliknij tutaj
a4-page-001

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *