Anita Pogorzelska

Odbyła ponad 60 podróży, odwiedzając 4 kontynenty. Fascynują ją plemiona żyjące zgodnie z tradycjami przodków, z dala od

naszej cywilizacji. Niezwykłym przeżyciem jest próba zrozumienia ich kultur poprzez wnikanie w świat zwyczajów, wierzeń i obrzędów. Jej celem jest bycie kronikarzemnierzadko ostatnich chwil tych społeczności. Największym marzeniem podróżniczym Anity było dotarcie do ostatnich nepalskich nomadów Raute, a wcześniej do plemienia Korowajów na Papui. Przed nią kolejnepodróże śladami ginących plemion.

Relacjami i wspomnieniami z podróży dzieli się podczas spotkań w szkołach, domach kultury, bibliotekach. Na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy – Gdynia w 2019 r. otrzymała nagrodę „Wiecznie Młodzi”.

Anita Pogorzelska – Raute – zanim znikną ostatni nepalscy nomadzi

Pięć lat oczekiwania, planowania i marzeń o dotarciu do raute, jednego z ostatnich trwałych koczowniczych plemion na świecie. Plemię, które skutecznie opiera się próbom osadzenia ich w jedym miejscu skazane jest na wyginięcie… Raute dziś, to grupa około 150 osób.  Dotarcie do raute poprzedzone było podróżą do bhutanu i udziałem w festiwalu religijnym tshechu.