Przedstawiamy Wam prelegentów II Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń wraz z krótkimi opisami ich podróży.

Piątek 24.10.2014

11:00 Michał Surdacki : Niewidzialne republiki   (ZŚ)*

Region: Abchazja i górski Karabach Brzmi to infantylnie, ale celem była podróż w głąb siebie i obcowanie z naturą. Próbowałem odwiedzać miejsca których nie mam w przewodnikach i do których turyści najczęściej nie docierają.

_DSC0517

 

12:00 Daria Urban i Wojciech Kostyk (ZŚ)*

Celem wyprawy jest piesze dotarcie z Poznania do Jerozolimy – świętego miasta trzech religii. Plecak, namiot i dobre buty to nasze podstawowe wyposażenie. Każdy kilometr piechotą. Jedyny wyjątek to Syria, którą ze względu na trudną sytuację i zamknięte granice omijamy, płynąc promem na Cypr. Najważniejszy nie jest jednak końcowy punkt wyprawy, a sama droga. Miejsca, których nigdy byśmy nie odwiedzili korzystając z innego środka transportu i ludzie chcący bliżej poznać wędrowców/dwójkę młodych bezdomnych i podzielić się własnym życiem lub domową nalewką. Jest to także dobra okazja do zmierzenia swojej siły woli, wytrwałości i filozoficznego opanowania podczas wkładania kolejny raz tych samych, cuchnących skarpetek. 2583007_orig

13:15 Konrad Busza – Co nieco o outdorze

Podczas tej prezentacji dowiecie się jak przetrwać w niesprzyjających warunkach, dowiecie się też jak przygotować i dobrać  sprzęt na wyprawę w dzicz. Opowiem wam jak wzmocnić swoją psychikę i kondycje. Przedstawie podstawowe zasady zdobycia sponsorów oraz fotografii przyrodniczej. Opowiem też kilka ciekawych przygód jakie mnie spotkały podczas licznych wędrówek.Doświadczenie które będę wam się starał przekazać zdobywałem przez wiele lat leśnych włóczęg.

Na swoim koncie ma między innymi :

Spłyięcie Wisły na odcinku Kraków-Bałtyk na dmuchanym kanu w 15 dni.

Zimowe przejście Karkonoszy 100km-4dni

Zimowe przejście Bieszczad Bez namiotu

20140612-IMG_5814

Więcej o możecie przeczytać  na bushcraftczlowiekzbuszu.blogspot.com

14:15 Marta Matyszczak – Podróże z Kryminałem (ZŚ)*

Podróże z kryminałem” to seria wycieczek Kawiarenki Kryminalnej tropem kryminalnych bohaterów literackich. Śledząc postacie z książek Marka Krajewskiego, Henninga Mankella czy Joanny Chmielewskiej, zwiedzamy miasta Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Danii, łącząc dobrą, sensacyjną lekturę ze spojrzeniem na turystyczne atrakcje z kryminalnego punktu widzenia.
Matyszczak Marta

15:15 Jakub Rybicki – Kirgiska czupakabra i inne przygody 

Kilka historii z wycieczek do krajów zamieszkanych przez Kirgizów – Kirgistanu, Afganistanu i Chin. Przyjrzymy się nacji, która uparcie schodzi z konia z perspektywy kilku wycieczek do Azji Centralnej. Będzie o straszliwej Czupakabrze, wielkiej anakondzie, dżumie, świstakach, koniach i górach, które są świetnym pretekstem do zwiedzenia tej części świata. AFGAN (107 of 545)

GOŚĆ SPECJALNY 16:30 Aleksander Doba -“Kajakiem przez Atlantyk i … nie tylko”

Znaczącą część połowy mojego życia stanowi turystyka kajakowa. W skondensowany sposób chcę przedstawić moje “wpadanie” w kajaki. Kajak jaki jest każdy wie. Przedstawię jednak niesamowity kajak oceaniczny, który umożliwił mi dwukrotne przepłynięcie Atlantyku między różnymi kontynentami. Co działo się na oceanie podczas kilkumiesięcznych samotnych, samodzielnych bez pomocy z zewnątrz wypraw? Zapraszam na prelekcję, Aleksander Doba
0018 Olek_Police (1)

19:00 After Party – Wielkie Żarcie ulica Zamkowa 7

SOBOTA 25.10.2014

11:00 Joanna Tomczak i Krzysztof Łęcki – Podróże za wiele uśmiechów – szalona wyprawa autostopem po Kenii (ZŚ)

Odbyliśmy szaloną wyprawę autostopową po Kenii. Spaliśmy w tanich motelikach, pod namiotem, u spotkanych przypadkowo ludzi. Zdarzyło się też rozbić namiot w plemiennej wiosce, w której życie płynie jak przed setkami laty. Tańczyliśmy z dziećmi na samym końcu świata nad jeziorem Turkana, zdychaliśmy z gorąca na pustyni, braliśmy udział w tradycyjnym pogrzebie, który trwał 3 dni i 3 noce. Naszym celem było poznać jak najwięcej ludzi, przesiąknąć ich kulturą, codziennością i wywołać uśmiechy na ich twarzach ;)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

12:00 Kamil Iwankiewicz – Podniebne nurkowanie Projekt Korona Jezior Ziemii (ZŚ)

Celem projektu jest wspinaczka i przeprowadzenie badań oraz serii nurkowań w najwyżej położonych jeziorach na naszej planecie na każdym z siedmiu kontynentów. Projekt oprócz wymiaru sportowego ma na celu badania naukowe z zakresu limnologii, wulkanologii oraz fizjologii nurkowej. Do tej pory przeprowadzone zostały cztery udane ekspedycje, podczas których ustanowiono dwa nowe rekordy świata.

Alpy - Verzasca

 

13:00 Jarosław Styperek – Singapur i Malezja na wesoło (ZŚ)

Jarosław Styperek – geograf z wykształcenia i zamiłowania. Swoje pasje podróżnicze realizuje zarówno poprzez zajęcia dydaktyczne na uczelniach kształcących na kierunku Turystyka i Rekreacja, a także organizację i prowadzenie wycieczek i wypraw. Łączy pracę zawodową z zainteresowaniami, przygotowując wykłady o tematyce turystycznej, wystawy fotograficzne oraz reportaże turystyczne

Prelekcja składa się z dwóch części: wykładu oraz filmu. Krótki wykład stanowi wprowadzenie w aspekt podróżowania na wesoło oraz zawiera informację o przebiegu (trasa i środki transportu) i organizacji wyprawy (zadania i odpowiedzialność członków wyprawy). Szatę graficzną wykładu stanowią mapy oraz fotografie. Zasadniczą część prelekcji stanowi film, którego  zaletą  jest nowoczesny montaż oraz podkład muzyczny (stanowiący we fragmentach element humorystyczny).

JAROSŁAW STYPEREK

14:15 Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego – Na dnie świata

Marzenia… różne… dla każdego z nas inne zaprowadziły nas do Abchazji, do najgłębszej jaskini świata – jaskini Krubera – Voronia. W sierpniu 2014, w roku 50 lecia istnienia naszego klubu, pięcioro z nas stanęło na jej suchym dnie – na Game Over (-2080 metrów). W skład wyprawy, kierowanej przez Michała Macioszczyka (prezesa WKTJ) weszli: Małgorzata Borowiecka (tłumacz), Dorota Drzewiecka, Bogdan Guzik, Wojciech Hołysz, Amadeusz Lisiecki (wszyscy z WKTJ) oraz Kazimierz Szych (Speleoklub Tatrzański, również ratownik TOPR).O przygotowaniach do i o samej wyprawie, o Abchazji, o pięknych górach Arabiki, o zdobywaniu kolejnych metrów najgłębszej jaskini na świecie, o przełamywaniu swoich słabości, zmęczeniu i euforii opowiedzą uczestnicy wyprawy jaskiniowej Krubera-Voronia 2014 z Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego.
IMGA0412

 15:30 Michał Kochańczyk – Wyprawa z młodzieńczymi marzeniami przez całe życie (ZŚ)

Michał Kochańczyk, urodzony 1950 roku w Gdańsku, ekonomista i afrykanista, alpinista, polarnik, żeglarz, wspinał się w Tatrach, Pamirze, Himalajach, Andach, w górach Afryki, na Spitsbergenie i Alasce. Był kierownikiem i uczestnikiem ponad dwudziestu wypraw w góry wysokie. Jego największym osiągnięciem górskim jest udział w przeprowadzeniu nowej drogi na jedną z najtrudniejszych gór na świecie: na szczyt Fitz Roy w Patagonii.

To również doświadczony podróżnik. Przemierzył większość pustyń na świecie, wędrował przez wilgotne lasy równikowe, spływał Amazonką, odkrywał ruiny preinkaskie w dorzeczu Ucayali, w czasie polarnej zimy przewędrował kilkaset kilometrów na nartach na Spitsbergenie, kopał złoto w Amazonii, pracował na plantacjach pieprzu i herbaty w Kerali w Indiach, przepłynął Bałtyk na drewnianej tratwie. W lokalnej telewizji w Gdańsku zrealizował 60 podróżniczych programów telewizyjnych, jego film o wyprawie na Annapurnę był emitowany w pierwszym programie Telewizji Polskiej; podczas wyprawy na Kongur Shan najwyższy szczyt Pamiru Chińskiego w zrealizował film dokumentalny.

Dwukrotnie odznaczony medalami za wybitne osiągnięcia sportowe, dwukrotnie medalami za wybitne osiągnięcia andynistyczne. Towarzystwo Opieki nad Zwięrzętami wręczyło mu dyplom za uratowanie kota z wysokiej sosny. Polarny rejs jachtu „Lady Dana 44” Przejściem Północno-Wschodnim, w którym uczestniczył Michał Kochańczyk, został uznany za Rejs Roku 2013 oraz otrzymał nagrodę Kolosa.
W 2013 roku był członkiem zespołu powołanego przez Polski Związek Alpinizmu do oceny zimowej wyprawy na Broad Peak w Karakorum w Pakistanie.

10726552_10152690201107211_315531497_n

16:30 Konrad, Beata, Mikołaj Tulejowie –                                                                                   Kaukaz z dzieckiem w plecaku- Dagestan górska wieża Babel (ZŚ)

Konrad Tulej, Beata Rudnik-Tulej, Mikołaj Tulej – pasjonaci rodzinnego, niekomercyjnego podróżowania w poziomie i w pionie; amatorzy górskich klimatów, backpackerzy i autostopowicze. W ostatnich latach eksplorują Kaukaz, który stał się ich drugim domem. Prowadzą stronę www.zdzieckiemwplecaku.pl

Autostopowa i piesza podróż „rodziny z dzieckiem w plecaku” przez wielokulturową krainę gór, gdzie w kamiennych aułach byli porywani przez: Awarów, Dargijczyków, Lezginów, Laków, Tabasaranów, Agułów, Andyjczyków. Spotkanie z dagestańskim “terroryzmem” oraz muzułmańską wieżą Babel.

Dagestan – wieża Babel – Autostopowa i piesza podróż „rodziny z dzieckiem w plecaku” przez wielokulturową krainę gór Awarów, Dargijczyków, Lezginów, Laków, Tabasaranów, Agułów, Andyjczyków. Zamach i porwania w kamiennych aułach. Emocjonujące spotkania z dagestańskim “terroryzmem” oraz osobisty kontakt z „muzułmańską wieżą Babel”.

zatrzyma_kt02

 

18:30 Gruzińskie After Party, godzina 18:00 Restauracja Wielkie Żarcie ulica Zamkowa 7 

After PArty

 

 Niedziela 26.10.2014

11:00 Ada Borkowska i Maciej Skowron – Niva Road Trip 2013 (ZŚ)

Wyprawa Niva Road Trip 2013 została zorganizowana przez dwójkę pasjonatów podróży, których największym marzeniem była kilkumiesięczna podróż samochodem przez kraje Centralnej Azji do Afganistanu – znanego im nie tylko z jego wojennego wizerunku, ale również z przepięknych widoków. Po 2 latach oszczędzania pieniędzy w maju 2013 wyruszyli w swoją podróż. Ich środkiem transportu była stara 16-letnia Łada Niva, z popsutym piątym biegiem specjalnie zakupiona na wyprawę. Wybór był uzasadniony tym , że auto jest proste, każdy mechanik je naprawi w krajach byłego ZSRR, a napęd 4×4 przyda się na bezdrożach i przejazdach przez góry. Łada oprócz transportu, poprzez swoje awarie, zapewniała im także wiele atrakcji oraz podniesiony poziom adrenaliny. Uczestnicy nazywali ją dobrotliwie Niviastą, ale gdy odmawiała posłuszeństwa Ładacznicą.

fotoprelegenciadamaciek

 

12:00 Stasia Budzisz-Cysewska – Kaukaz Północny babskim okiem (ZŚ)

Kiedyś, na gdańskim lotnisku, powiedział mi przypadkowo spotkany człowiek – „ty cały czas czekasz na swoją podróż życia. Ona będzie, ale to jeszcze nie ta. Ty jesteś dzika, nie możesz usiedzieć w miejscu. Twoje życie to pasmo nieustannych zmian. Nie ograniczaj się”. Mam nadzieję, że tej podróży jeszcze nie było…

Z wykształcenia filolog i filmoznawca, z zamiłowania włóczęga i powsinoga. Kiedy miałam dziesięć lat marzyłam o dalekich podróżach. W tamtym czasie nieosiągalnym wydawało mi się pojechanie chociażby do Rzeszowa… Od tamtego czasu minęło „kilka” lat i teraz ciągle się kręcę, szukam i nieustannie inspiruję nowymi ludźmi. Nie lubię stagnacji, nie lubię marudzenia i nie lubię rutyny. Uwielbiam ciekawych ludzi, nie wiedzieć co będzie jutro i smak przygody. Lubię łazić, ryzykować i, jak się okazało, samotnie podróżować.

Teraz mam tak, a jak urosnę to… No, to wtedy zobaczę.

CSC_0374

 

13:15 Piotr Bodera – Podążać za Słońcem – półroczna wyprawa z Japonii do Nowej Zelandii (ZŚ)

Wytyczna: Podążać za Słońcem. Przez pół roku podróży od Japonii do Nowej Zelandii nerd teleportował się tam gdzie jest ciepło i słonecznie. Rozpoczął wespół z radosną ekipą w kraju gdzie ono wschodzi, samodzielnie kontynuował przez rejony Azji południowo-wschodniej gdzie jest go w nadmiarze, i skończył (nie sam) w Nowej Zelandii gdzie o dziwo nie ma go tak dużo. Oto dziesięć przygód nerda zasilanego energią słoneczną. Jak objawia się zderzenie kultury amerykańskiej i japońskiej na wyspach Okinawy? Czy dzieci na Tajwanie wiedzą kim jest Jan Paweł II? Kogo można spotkać w Hong Kongu? Jak obchodzi się boże narodzenie w Wietnamie? Co wspólnego ma tajski buddyzm i ujeżdżanie słoni? Ile nietoperzy jest w hinduskiej jaskini Batu koło Kuala Lumpur? Jak smakuje black carrot cake w Singapurze? Dlaczego Australijczycy mówią po niemiecku do Polaków w Perth? I w końcu czy bezpiecznie jest spać na plaży z nowozelandzkimi fokami?

Piotr Bodera – nerd w podróży zaprasza na trójwymiarową prelekcje w HD z dźwiękiem przestrzennym i wibracjam

imagePiotr Bodera – nerd w podróży zaprasza na trójwymiarową prelekcje w HD z dźwiękiem przestrzennym i wibracjami.

 

14:15 Małgorzata Szumska – Pacynki na Filipinach (ZŚ)

Listopad 2013. Wiatr wieje z prędkością 314km/h. Fale sięgaja trzeciego piętra. Yolanda- największy w historii odnotowany tajfun uderza w Filipiny.

Dwa miesiące później wybieram sie tam by jako wolontariusz pracować dla YPDR i pomagać w odbudowie domów i szkół.Zupełnie niespodziewanie rozpoczynam mały projekt – teatr lalkowy którym uczymy dzieciaki by myc ręce, by nie wyrzucać śmieci na ulicę itp. Mamy grywać tylko w niedziele…Nagle okazuje sie, że gramy codziennie, nawet 10 spektakli, trafiamy do 3500 dzieciaków w tydzień. 3 500 dzieciaków może zapomnieć na chwile o swojej traumie, 3 500 śmieje się do rozpuku (czymkolwiek jest rozpuk ;) ) 3 500 dzieciaków uczy się od nas angielskiego, uczy się podstaw dbania o środowisko i o własne zdrowie. A przede wszystkim w świecie bez telewizora, bez komputera, bez książek z obrazkami, nagle pojawia się w ich świecie cos magicznego – teatr.Kilka dni później, gdy dzieci mają za zadanie narysować coś co daje im poczucie bezpieczeństwa, niektóre z nich piszą moje imię…Postanowiłam wrócić na wyspe Bantayan i dotrzeć do każdego dziecka, do każdej szkoły, każdej wioski i kontynuowac swój projekt przynajmniej przez miesiąc. W tym samym czasie chcemy, wraz z lokalnym aktorem, wyreżyserować musical z młodzieżą, oraz prowadzić warsztaty zmniejszania traumy poprzed zajęcia artystyczne dla dzieci.Po co to wszystko? Wystarczy zobaczyć szczęśliwe twarze dzieciaków i sami zrozumiecie po co :)

DSC_8058

 

15:30 Paragon z Podróży – Ciemna strona podróżowania, czyli prawdziwa cena niskobudżetowych wyjazdów

Podróże na własną rękę relacjonowane są zwykle przy pomocy pięknych fotografii, zabawnych historii, kulturowych spostrzeżeń. Kolorowe, barwne, humorystyczne opowieści zachęcają słuchaczy do spakowania plecaka i ruszenia w drogę. Umysł mającego wyruszyć przed siebie podróżnika wypełniony jest oczekiwaniem na przygody, chęcią spełniania marzeń, zapachem lawędy i delikatnością jedwabiu. W rzeczywistości to jedynie wycinek tego, co czeka śmiałka w podróży z plecakiem. A co z momentami gdy w brudnych Indiach nagle na ciele zaczną pojawiać się grube bąble? Albo gdy w Maroku słoneczny żar przegrzeje łepetynę? Nie zawsze jest też łatwo znaleźć nocleg, przyswajalne jedzenie czy nawet wodę. To będzie opowieść o tym jaka potrafi być cena (nie przeliczana na pieniądze) wspaniałych podróży w wymarzone miejsca.

P1030208 (1)

 

16:30 Marcin Obałek i Jarosław Jona – Trabantami i maluchem dookoła świata 

TransTrabant2012-6

17:30 Ogłoszenie wyników konkursu o Złoty Ślad, losowanie nagród wśród publiczności, zakończenie festiwalu.

Nagroda główna dla publiczności – Rower Rock Rider 300 ufundowany przez firmę Decathlon, dodatkowo wiele nagród rzeczowych, książkowych i voucherów,Rower nagroda głowna

 

19:00 After Party – Wielkie Żarcie ulica Zamkowa 7

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *