Przedstawiamy Wam prelegentów II Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń wraz z krótkimi opisami ich podróży.
Piątek 24.10.2014
11:00 Michał Surdacki : Niewidzialne republiki (ZŚ)*
Region: Abchazja i górski Karabach Brzmi to infantylnie, ale celem była podróż w głąb siebie i obcowanie z naturą. Próbowałem odwiedzać miejsca których nie mam w przewodnikach i do których turyści najczęściej nie docierają.
12:00 Daria Urban i Wojciech Kostyk (ZŚ)*
Celem wyprawy jest piesze dotarcie z Poznania do Jerozolimy – świętego miasta trzech religii. Plecak, namiot i dobre buty to nasze podstawowe wyposażenie. Każdy kilometr piechotą. Jedyny wyjątek to Syria, którą ze względu na trudną sytuację i zamknięte granice omijamy, płynąc promem na Cypr. Najważniejszy nie jest jednak końcowy punkt wyprawy, a sama droga. Miejsca, których nigdy byśmy nie odwiedzili korzystając z innego środka transportu i ludzie chcący bliżej poznać wędrowców/dwójkę młodych bezdomnych i podzielić się własnym życiem lub domową nalewką. Jest to także dobra okazja do zmierzenia swojej siły woli, wytrwałości i filozoficznego opanowania podczas wkładania kolejny raz tych samych, cuchnących skarpetek.
13:15 Konrad Busza – Co nieco o outdorze
Na swoim koncie ma między innymi :
Zimowe przejście Karkonoszy 100km-4dni
Zimowe przejście Bieszczad Bez namiotu
14:15 Marta Matyszczak – Podróże z Kryminałem (ZŚ)*
15:15 Jakub Rybicki – Kirgiska czupakabra i inne przygody
Kilka historii z wycieczek do krajów zamieszkanych przez Kirgizów – Kirgistanu, Afganistanu i Chin. Przyjrzymy się nacji, która uparcie schodzi z konia z perspektywy kilku wycieczek do Azji Centralnej. Będzie o straszliwej Czupakabrze, wielkiej anakondzie, dżumie, świstakach, koniach i górach, które są świetnym pretekstem do zwiedzenia tej części świata.
GOŚĆ SPECJALNY 16:30 Aleksander Doba -“Kajakiem przez Atlantyk i … nie tylko”
19:00 After Party – Wielkie Żarcie ulica Zamkowa 7
SOBOTA 25.10.2014
11:00 Joanna Tomczak i Krzysztof Łęcki – Podróże za wiele uśmiechów – szalona wyprawa autostopem po Kenii (ZŚ)
Odbyliśmy szaloną wyprawę autostopową po Kenii. Spaliśmy w tanich motelikach, pod namiotem, u spotkanych przypadkowo ludzi. Zdarzyło się też rozbić namiot w plemiennej wiosce, w której życie płynie jak przed setkami laty. Tańczyliśmy z dziećmi na samym końcu świata nad jeziorem Turkana, zdychaliśmy z gorąca na pustyni, braliśmy udział w tradycyjnym pogrzebie, który trwał 3 dni i 3 noce. Naszym celem było poznać jak najwięcej ludzi, przesiąknąć ich kulturą, codziennością i wywołać uśmiechy na ich twarzach ;)
12:00 Kamil Iwankiewicz – Podniebne nurkowanie Projekt Korona Jezior Ziemii (ZŚ)
Celem projektu jest wspinaczka i przeprowadzenie badań oraz serii nurkowań w najwyżej położonych jeziorach na naszej planecie na każdym z siedmiu kontynentów. Projekt oprócz wymiaru sportowego ma na celu badania naukowe z zakresu limnologii, wulkanologii oraz fizjologii nurkowej. Do tej pory przeprowadzone zostały cztery udane ekspedycje, podczas których ustanowiono dwa nowe rekordy świata.
13:00 Jarosław Styperek – Singapur i Malezja na wesoło (ZŚ)
Jarosław Styperek – geograf z wykształcenia i zamiłowania. Swoje pasje podróżnicze realizuje zarówno poprzez zajęcia dydaktyczne na uczelniach kształcących na kierunku Turystyka i Rekreacja, a także organizację i prowadzenie wycieczek i wypraw. Łączy pracę zawodową z zainteresowaniami, przygotowując wykłady o tematyce turystycznej, wystawy fotograficzne oraz reportaże turystyczne
Prelekcja składa się z dwóch części: wykładu oraz filmu. Krótki wykład stanowi wprowadzenie w aspekt podróżowania na wesoło oraz zawiera informację o przebiegu (trasa i środki transportu) i organizacji wyprawy (zadania i odpowiedzialność członków wyprawy). Szatę graficzną wykładu stanowią mapy oraz fotografie. Zasadniczą część prelekcji stanowi film, którego zaletą jest nowoczesny montaż oraz podkład muzyczny (stanowiący we fragmentach element humorystyczny).
14:15 Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego – Na dnie świata
15:30 Michał Kochańczyk – Wyprawa z młodzieńczymi marzeniami przez całe życie (ZŚ)
Michał Kochańczyk, urodzony 1950 roku w Gdańsku, ekonomista i afrykanista, alpinista, polarnik, żeglarz, wspinał się w Tatrach, Pamirze, Himalajach, Andach, w górach Afryki, na Spitsbergenie i Alasce. Był kierownikiem i uczestnikiem ponad dwudziestu wypraw w góry wysokie. Jego największym osiągnięciem górskim jest udział w przeprowadzeniu nowej drogi na jedną z najtrudniejszych gór na świecie: na szczyt Fitz Roy w Patagonii.
To również doświadczony podróżnik. Przemierzył większość pustyń na świecie, wędrował przez wilgotne lasy równikowe, spływał Amazonką, odkrywał ruiny preinkaskie w dorzeczu Ucayali, w czasie polarnej zimy przewędrował kilkaset kilometrów na nartach na Spitsbergenie, kopał złoto w Amazonii, pracował na plantacjach pieprzu i herbaty w Kerali w Indiach, przepłynął Bałtyk na drewnianej tratwie. W lokalnej telewizji w Gdańsku zrealizował 60 podróżniczych programów telewizyjnych, jego film o wyprawie na Annapurnę był emitowany w pierwszym programie Telewizji Polskiej; podczas wyprawy na Kongur Shan najwyższy szczyt Pamiru Chińskiego w zrealizował film dokumentalny.
Dwukrotnie odznaczony medalami za wybitne osiągnięcia sportowe, dwukrotnie medalami za wybitne osiągnięcia andynistyczne. Towarzystwo Opieki nad Zwięrzętami wręczyło mu dyplom za uratowanie kota z wysokiej sosny. Polarny rejs jachtu „Lady Dana 44” Przejściem Północno-Wschodnim, w którym uczestniczył Michał Kochańczyk, został uznany za Rejs Roku 2013 oraz otrzymał nagrodę Kolosa.
W 2013 roku był członkiem zespołu powołanego przez Polski Związek Alpinizmu do oceny zimowej wyprawy na Broad Peak w Karakorum w Pakistanie.
16:30 Konrad, Beata, Mikołaj Tulejowie – Kaukaz z dzieckiem w plecaku- Dagestan górska wieża Babel (ZŚ)
Konrad Tulej, Beata Rudnik-Tulej, Mikołaj Tulej – pasjonaci rodzinnego, niekomercyjnego podróżowania w poziomie i w pionie; amatorzy górskich klimatów, backpackerzy i autostopowicze. W ostatnich latach eksplorują Kaukaz, który stał się ich drugim domem. Prowadzą stronę www.zdzieckiemwplecaku.pl
Autostopowa i piesza podróż „rodziny z dzieckiem w plecaku” przez wielokulturową krainę gór, gdzie w kamiennych aułach byli porywani przez: Awarów, Dargijczyków, Lezginów, Laków, Tabasaranów, Agułów, Andyjczyków. Spotkanie z dagestańskim “terroryzmem” oraz muzułmańską wieżą Babel.
Dagestan – wieża Babel – Autostopowa i piesza podróż „rodziny z dzieckiem w plecaku” przez wielokulturową krainę gór Awarów, Dargijczyków, Lezginów, Laków, Tabasaranów, Agułów, Andyjczyków. Zamach i porwania w kamiennych aułach. Emocjonujące spotkania z dagestańskim “terroryzmem” oraz osobisty kontakt z „muzułmańską wieżą Babel”.
18:30 Gruzińskie After Party, godzina 18:00 Restauracja Wielkie Żarcie ulica Zamkowa 7
Niedziela 26.10.2014
11:00 Ada Borkowska i Maciej Skowron – Niva Road Trip 2013 (ZŚ)
Wyprawa Niva Road Trip 2013 została zorganizowana przez dwójkę pasjonatów podróży, których największym marzeniem była kilkumiesięczna podróż samochodem przez kraje Centralnej Azji do Afganistanu – znanego im nie tylko z jego wojennego wizerunku, ale również z przepięknych widoków. Po 2 latach oszczędzania pieniędzy w maju 2013 wyruszyli w swoją podróż. Ich środkiem transportu była stara 16-letnia Łada Niva, z popsutym piątym biegiem specjalnie zakupiona na wyprawę. Wybór był uzasadniony tym , że auto jest proste, każdy mechanik je naprawi w krajach byłego ZSRR, a napęd 4×4 przyda się na bezdrożach i przejazdach przez góry. Łada oprócz transportu, poprzez swoje awarie, zapewniała im także wiele atrakcji oraz podniesiony poziom adrenaliny. Uczestnicy nazywali ją dobrotliwie Niviastą, ale gdy odmawiała posłuszeństwa Ładacznicą.
12:00 Stasia Budzisz-Cysewska – Kaukaz Północny babskim okiem (ZŚ)
Kiedyś, na gdańskim lotnisku, powiedział mi przypadkowo spotkany człowiek – „ty cały czas czekasz na swoją podróż życia. Ona będzie, ale to jeszcze nie ta. Ty jesteś dzika, nie możesz usiedzieć w miejscu. Twoje życie to pasmo nieustannych zmian. Nie ograniczaj się”. Mam nadzieję, że tej podróży jeszcze nie było…
Z wykształcenia filolog i filmoznawca, z zamiłowania włóczęga i powsinoga. Kiedy miałam dziesięć lat marzyłam o dalekich podróżach. W tamtym czasie nieosiągalnym wydawało mi się pojechanie chociażby do Rzeszowa… Od tamtego czasu minęło „kilka” lat i teraz ciągle się kręcę, szukam i nieustannie inspiruję nowymi ludźmi. Nie lubię stagnacji, nie lubię marudzenia i nie lubię rutyny. Uwielbiam ciekawych ludzi, nie wiedzieć co będzie jutro i smak przygody. Lubię łazić, ryzykować i, jak się okazało, samotnie podróżować.
Teraz mam tak, a jak urosnę to… No, to wtedy zobaczę.
13:15 Piotr Bodera – Podążać za Słońcem – półroczna wyprawa z Japonii do Nowej Zelandii (ZŚ)
Wytyczna: Podążać za Słońcem. Przez pół roku podróży od Japonii do Nowej Zelandii nerd teleportował się tam gdzie jest ciepło i słonecznie. Rozpoczął wespół z radosną ekipą w kraju gdzie ono wschodzi, samodzielnie kontynuował przez rejony Azji południowo-wschodniej gdzie jest go w nadmiarze, i skończył (nie sam) w Nowej Zelandii gdzie o dziwo nie ma go tak dużo. Oto dziesięć przygód nerda zasilanego energią słoneczną. Jak objawia się zderzenie kultury amerykańskiej i japońskiej na wyspach Okinawy? Czy dzieci na Tajwanie wiedzą kim jest Jan Paweł II? Kogo można spotkać w Hong Kongu? Jak obchodzi się boże narodzenie w Wietnamie? Co wspólnego ma tajski buddyzm i ujeżdżanie słoni? Ile nietoperzy jest w hinduskiej jaskini Batu koło Kuala Lumpur? Jak smakuje black carrot cake w Singapurze? Dlaczego Australijczycy mówią po niemiecku do Polaków w Perth? I w końcu czy bezpiecznie jest spać na plaży z nowozelandzkimi fokami?
Piotr Bodera – nerd w podróży zaprasza na trójwymiarową prelekcje w HD z dźwiękiem przestrzennym i wibracjam
Piotr Bodera – nerd w podróży zaprasza na trójwymiarową prelekcje w HD z dźwiękiem przestrzennym i wibracjami.
14:15 Małgorzata Szumska – Pacynki na Filipinach (ZŚ)
Listopad 2013. Wiatr wieje z prędkością 314km/h. Fale sięgaja trzeciego piętra. Yolanda- największy w historii odnotowany tajfun uderza w Filipiny.
Dwa miesiące później wybieram sie tam by jako wolontariusz pracować dla YPDR i pomagać w odbudowie domów i szkół.Zupełnie niespodziewanie rozpoczynam mały projekt – teatr lalkowy którym uczymy dzieciaki by myc ręce, by nie wyrzucać śmieci na ulicę itp. Mamy grywać tylko w niedziele…Nagle okazuje sie, że gramy codziennie, nawet 10 spektakli, trafiamy do 3500 dzieciaków w tydzień. 3 500 dzieciaków może zapomnieć na chwile o swojej traumie, 3 500 śmieje się do rozpuku (czymkolwiek jest rozpuk ;) ) 3 500 dzieciaków uczy się od nas angielskiego, uczy się podstaw dbania o środowisko i o własne zdrowie. A przede wszystkim w świecie bez telewizora, bez komputera, bez książek z obrazkami, nagle pojawia się w ich świecie cos magicznego – teatr.Kilka dni później, gdy dzieci mają za zadanie narysować coś co daje im poczucie bezpieczeństwa, niektóre z nich piszą moje imię…Postanowiłam wrócić na wyspe Bantayan i dotrzeć do każdego dziecka, do każdej szkoły, każdej wioski i kontynuowac swój projekt przynajmniej przez miesiąc. W tym samym czasie chcemy, wraz z lokalnym aktorem, wyreżyserować musical z młodzieżą, oraz prowadzić warsztaty zmniejszania traumy poprzed zajęcia artystyczne dla dzieci.Po co to wszystko? Wystarczy zobaczyć szczęśliwe twarze dzieciaków i sami zrozumiecie po co :)
15:30 Paragon z Podróży – Ciemna strona podróżowania, czyli prawdziwa cena niskobudżetowych wyjazdów
Podróże na własną rękę relacjonowane są zwykle przy pomocy pięknych fotografii, zabawnych historii, kulturowych spostrzeżeń. Kolorowe, barwne, humorystyczne opowieści zachęcają słuchaczy do spakowania plecaka i ruszenia w drogę. Umysł mającego wyruszyć przed siebie podróżnika wypełniony jest oczekiwaniem na przygody, chęcią spełniania marzeń, zapachem lawędy i delikatnością jedwabiu. W rzeczywistości to jedynie wycinek tego, co czeka śmiałka w podróży z plecakiem. A co z momentami gdy w brudnych Indiach nagle na ciele zaczną pojawiać się grube bąble? Albo gdy w Maroku słoneczny żar przegrzeje łepetynę? Nie zawsze jest też łatwo znaleźć nocleg, przyswajalne jedzenie czy nawet wodę. To będzie opowieść o tym jaka potrafi być cena (nie przeliczana na pieniądze) wspaniałych podróży w wymarzone miejsca.
16:30 Marcin Obałek i Jarosław Jona – Trabantami i maluchem dookoła świata
17:30 Ogłoszenie wyników konkursu o Złoty Ślad, losowanie nagród wśród publiczności, zakończenie festiwalu.
Nagroda główna dla publiczności – Rower Rock Rider 300 ufundowany przez firmę Decathlon, dodatkowo wiele nagród rzeczowych, książkowych i voucherów,
19:00 After Party – Wielkie Żarcie ulica Zamkowa 7
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!