Przedstawiamy Wam program oraz prezentujemy naszych prelegentów podczas 3 dni imprezy wraz z krótkimi opisami ich podróży i wyczynów :)

PIĄTEK 12.02.2016

1.Konrad Busza – INTO THE WILD POLSKA – etap WISŁA
piątek 12.02.2016 godzina 11:00
Prezentacja Konkursowa

Dmuchane kanu 2 chłopa – ojciec i syn. 1000 km dzikiej i wrednej rzeki -a to wszystko w Polsce a konkretnie to na Wiśle – czyli rekordowe spłyniecie na dmuchańcu królowej polskich rzek.

Pierwszy w historii spływ Wisłą na dmuchanym kanu z Krakowa do Bałtyku w czasie 14 dni i 7 godzin. Pokonane w tym czasie niecałe 1000 km obfitowało w przygody rodem z powieści przygodowych,wiry,płynące kłody, huraganowy wiatr i wiele innych sytuacji sprawiało,że Wisła dała w kość i prawdziwą lekcję przetrwania.

Konrad Busza

 

2.Beata Latos i Wojciech Ewertowski – „GEOpraktyki: Edycja I – w peruwiańskiej dżungli”
piątek 12.02.2016 godzina 12:00
Prezentacja Konkursowa

Studecnka ekspedycja “GEOpraktyki: Edycja I – w peruwiańskiej dżungli” to opowieść o tym, jak połączyć naukę i podróżowanie. GEOpraktyki to grupa pięciu zwariowanych podróżników i ambitnych studentów Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu, którzy w tym roku odbyli swoją pierwszą podróż do Ameryki Południowej. Jeśli ktoś z Was twierdzi, że Koła Naukowe są dla nudziarzy i moherów, po usłyszeniu o ekspedycji do Peru na pewno zmieni zdanie! Jak uzyskać pieniądze od Dziekana na badania i podróż i wyjechać na inny kontynent pod patronatem honorowym Elżbiety Dzikowskiej, z aprobatą nauczycieli akademickich opuścić październik na uczelni, jak zorganizować wyjazd, jak przełknąć świnkę morską i czego nie jeść przed lotem awionetką nad liniami Nazca – tego wszystkiego dowiecie się podczas prelekcji o Peru. Studenci w trakcie wyprawy przeprowadzili badania środowiskowe, odbyli wolontariat w Oxapampa oraz odwiedzili Uniwersytet Św. Marka w Limie, na którym uczestniczyli w wykładach. Przede wszystkim jednak: podróżowali!

Beata latos

3.Kinga Bielejec i Damian Gawroński- Piątki z podróży – 6 miesięcy w Azji południowo-wschodniej

Piątek 12.02.2016 godzina 13:15

W czasie półrocznej wyprawy do Azji południowo-wschodniej studenci z Wrocławia starali się nie tylko odwiedzić najsłynniejsze miejsca Tajlandii, Laosu, Kambodży, Wietnamu, Malezji, Indonezji i Singapuru. Jeżdżąc autostopem, korzystając z Couchsurfingu czy będąc na 2-tygodniowym wolontariacie poznawali oni „od kuchni” inne kultury, mieszkańców, ich zwyczaje i tradycje. W czasie prelekcji będzie można zobaczyć zdjęcia ulubionych miejsc podróżników oraz posłuchać ciekawych, nierzadko zabawnych historii, które im się przytrafiły.

DCIM118GOPRO

 

4.Adriana Cortegoso Aboy -Gastronomy in Spain – językowa podróż kulinarna – prezentacja w języku angielskim

Piątek 12.02.2016 godzina 14:15

Gość Specjalny

Adriana Cortegoso Aboy – Hiszpanka, pasjonatka języków obcych i gatronomii, przeprowadzi nas przez świat hiszpańskich smaków, tak róznorodnych jak cała Hiszpania!

12607287_1045118775551328_739935281_n (2)

Stypendystka programu Erasmus+.  Absolwentka Translatoryki, specjalizacja: galicyjski, angielski i niemiecki (Universidade de Vigo, Hiszpania).  Absolwentka Nauk Humanistycznych – łacina i greka,  Szkołę podstawową i średnią ukończyła w Szwajcarii.

 

5.Przemysław Śleziak – Od Mistrzostw Świata w Brazylii autostopem na Karaiby

Piątek 12.02.2016 godzina 15:30

Prezentacja konkursowa

Gdyby ktoś mi po Rio powiedział, że przez kolejne 400 dni będę się tułać autostopem przez pustynie, dżunglę, ogromne góry, próbować amazońskich specyfików, poznawać rdzennych Indian, “przenosić się w czasie” w zacofanych krajach, doświadczać ogromnej dobroci ludzkiej, marzyć każdego dnia i spełniać każdy, dosłownie każdy pomysł jaki mi wpadnie do głowy, że będę nosił na rękach anakondę, polował na krokodyle w Wenezueli, czy w ogóle do niej pojadę na 3 miesiące to bym chyba zwariował. Postaram się w prelekcji przedstawić to w odpowiedni sposób, tak aby każdy z Was uwierzył w to, że skoro ja z plecakiem, który podarł się jeszcze w Madrycie dałem radę to każdy z Was może!

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 6.Szczepan Ligęza – Ugryźć kawałek świata

piątek 12.02.2016 godzina 16:30

Prezentacja Konkursowa

Szczepan “Pepe” Ligęza postanowił przeżyć swoje 26 urodziny w sposób wyjątkowy, zwiedzając w ciągu roku 26 państw na świecie. Przemierzył blisko 120 000 km, 6 kontynentów i 26 krajów, z których część została uwieczniona na filmiku “The Epic Apple Journey Around the World”. (https://www.youtube.com/watch?v=LFz1yojZrtc)

Na slajdowisku opowie o swoich przygodach: tych sfilmowanych ale również tych których nie udało się lub nie można było zamieścić na 3-minutowym filmiku, w tym o podróży do ogarniętej wojną wschodniej Ukrainy czy do Izraela/Palestyny podczas operacji “Ochronny Brzeg”.

Puste palestyńskie czy ukraińskie ulice i miasta, zamknięte sklepy, restauracje czy kawiarnie, załamani, zrozpaczeni, zdesperowani ludzie. To właśnie ta część wyprawy sprawia, że potrzebujemy się na chwilę zatrzymać, stanąć nieruchomo na kilka minut i zamyślić się. Pomyśleć o życiu, otaczającym nas świecie, innych ludziach, o drugim niezauważalnym w codziennej gonitwie człowieku. Człowieku takim jak my tylko stojącym po drugiej stronie ekranu telewizora lub daleko w jego cieniu, człowieku szarym, przeciętnym, niewidocznym, bezbronnym i niesłyszalnym.

 

Podróż ta jest podróżą kompletną, dotykająca wszystkich ludzkich zmysłów i uczuć, śmierci i narodzin, radości i żalu, beztroski i powagi. To wyprawa dookoła świata ale przede wszystkim w głąb człowieka. Jest podsumowaniem, wskazówką i drogowskazem do kolejnych działań.

Szczepan Ligęza

 

7.Daniel Małajowicz – Podróżoholik przez Karaiby & Amerykę Łacińską jachtostopem.

piątek 12.02.2016 godzina 17:30

Video-Prelekcja  Konkursowa

Majać w kieszeni 5 euro w dniu wyjazdu i przepływając Altlantyk na jachcie, a karaiby na kolejnych czterech. Gdy bezsilość w szukaniu koleknych jachtów dawała we znaki, załogowjąc się na statku transportowym… To roczna podróż przez ocean, przeciwko warunkom i możliwościom, by dotrzeć do Ameryki Południowej. Żyjąc w podróży. W kryzysowym momencie, gdy w kieszeni zawiały pustki, a po drodze do domu jest cały Atlantyk powstała Polska piekarnia na Karaibach „Green Kayak Bakery”. Piekąc co noc w małym piekarniku na jachcie chleb i rozwożąc go co rano w zielonym kajaku żeglarzom w zatoce. Czasami mieszkając z naprawdę niebezpiecznymi ludźmi jak Piraci z Trinidadu, szmuglujący broń i narkotyki z Wenezueli, lecz zawsze znajdując drogę do porozumienia się z ludźmi na około żyjąc z lokalsami. To rok spędzony z ludźmi – z daleka od wielkich zabytków. Żyjąc ich życiem, akceptując ich normy i zwyczaje jako swoje.

Daniel Małajowicz

Sobota 13.02.2016

8.Dr n. med. Agnieszka Wroczyńska- Biegunka podróżujących – jak zapobiec “kataklizmowi” na wakacjach

Sobota 13.02.2016 godzina 11:00

Gość Specjalny

9.Szymon Banaszczyk – Tryptyk z podróży

sobota 13.02.2016 godzina 12:00

Prezentacja Konkursowa

Ta wyprawa to ciąg wolontariatów-przystanków w czasie których poznawałem życie zwyczajnych-niezwyczajnych ludzi i próbowałem im pomóc. Praca z dziećmi mieszkającym w więzieniu, zbieranie koki z mieszkańcami, udział w obrzedach pogrzebowych zarezerwowanych tylko dla prawdziwych Indian Keczua czy pomoc dzieciakom w slumsach Limy to wydarzenia tak mocne i przemieniające, że dzielę się z nimi by przypominać o tym, że życie jest najważniejsze.

Szymon Banaszczyk

 

10.Marzena Badziak i Jan Piętek – Od Kazachstanu do Ujgurstanu – rowerem przez Azję Centralną

sobota 13.02.2016 godzina 13:15

prezentacja konkursowa

W kwietniu 2013 roku wyruszyliśmy na rowerach ze Stambułu na wschód, by po 16 miesiącach, z 22 tysiącami kilometrów na liczniku, zakończyć naszą podróż w australijskim mieście Darwin.

Ponad rok życia w drodze, 15 odwiedzonych krajów – to zbyt wiele wrażeń, by dało się je zamknąć w jednej prezentacji. Dlatego na Festiwalu Śladami Marzeń chcemy opowiedzieć o jednym z najciekawszych fragmentów naszej podróży: Azji Centralnej, którą umownie wyznaczył nam brzeg Morza Kaspijskiego oraz granice chińskiej prowincji Sinciang.  “Od Kazachstanu do Ujgurstanu” to opowieść, która rozpoczyna się na gorących i bezkresnych stepowych pustkowiach półwyspu Mangystau, a kończy gdzieś w krainie mniejszości ujgurskiej w Chińskiej Republice Ludowej.

mazna

janek-pietek

 

 

11. dr n. med. Agnieszka Wroczyńska Certyfikowane Centra Medycyny Podróży – gdzie polski turysta może uzyskać profesjonalna poradę medyczną

sobota 13.02.2016 godzina 14:15

Gość Specjalny

12. Piotr Horzela – Sudan Południowy – historie przeróżne

sobota 13.02.2016 godzina 15:30

prezentacja konkursowa

Południowosudańskie historie.
Moją prelekcją postaram się zabrać Was chociaż na chwilę do Sudanu Południowego – najmłodszego Państwa świata. W Dżubie – jego stolicy – mieszkałem blisko 20 miesięcy.
Trochę pracowałem, trochę podróżowałem zaglądając w bliższe i dalsze zakamarki. Siedziałem przed sklepami patrząc jak dorośli ładują niewyobrażalne ilości cukru do zsiadłego mleka, czy herbaty. Pytany, tłumaczyłem Sudańczykom z południa, że piegi to nic złego. Często wypuszczałem się poza miasto, jednak by móc to zrobić musiałem na co drugim posterunku wojskowym tłumaczyć o co chodzi z tym turyzmem. Czasem wybieraliśmy ze znajomymi do bardziej oddalonych miejsc, np. po to by chodzić po górach z lokalnymi chłopakami w poszukiwaniu porzuconych tartaków i plantacji herbaty.
Mógłbym tak wymieniać i wymieniać. Codziennie nowa sytuacja, codziennie nowa anegdotka. Dobry czas. Podczas pokazu zdjęć opowiem Wam kilka historii z innej planety jaką jest dla mnie tamten kawałek świata.

Piotr Horzela kolor

 13.Bartłomiej Kiraga – Autostopem w czasie i przestrzeni‐ jedwabny szlak

sobota 13.02.2016 godzina 16:30

Prezentacja Konkursowa

Bartłomiej Kiraga zabierze Was w szaloną podróż w czasie i przestrzeni śladami Marco Polo. Wraz z  prelegentem będziemy z bliska obserwowali rodzącą się na pograniczu Turecko‐Syryjsko‐Irackim  wojnę,  odwiedzimy gniazda Asasynów,przeżyjemy zamach bombowy,  nielegalną imprezę w Iranie, poszukamy śladów Aleksandra Wielkiego w  Afganistanie i zaginionych cywilizacji w Azji Środkowej by w końcu wylądować  w Chińskim więzieniu. A to wszystko autostopem za garść dolarów.

progfil

14. Marcin Dobas – Podróżnicze tajniki fotografa National Geographic

sobota 13.02.2016 godzina 17:30 

Gość Specjalny

Fotograf National Geographic Polska, podróżnik, geolog, ratownik górski, pilot wycieczek

Członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries

Marcin_Dobas_d

Jestem ratownikiem Górskim, przewodnikiem i fotografem National Geographic Polska. Moje pasje to fotografia, góry nurkowanie i dalekie podróże. Fascynują mnie odległe nietknięte przez człowieka miejsca. W swoich fotografiach staram się uchwycić piękno dzikiej przyrody oraz wyjątkowość otaczającego świata. W poszukiwaniu takich motywów i tematów przemierzam za aparatem kolejne kraje i zakątki a relacjami z tych podróży dzielę się w pisanych tekstach, prezentowanych pokazach slajdów czy publikowanych fotografiach.Fotografuję wszędzie tam, gdzie tylko jestem w stanie. Podczas trekingów, eksploracji jaskiń, skitouringu czy nurkowania. Dlatego sprzęt z którego korzystam musi być lekki odporny i niezawodny.Wszelka obróbka graficzna zamieszczonych tu zdjęć jest zgodna z etyką fotografii przyrodniczej i reporterskiej.

Często pada pytanie czym fotografuję. Zacząć należy od tego, że aparat jest tylko narzędziem. Takim samym narzędziem jak pędzel czy kredki. Oczywiście lepsze narzędzia ułatwiają pracę – ale chyba nie ma sensu spędzania zbyt wiele czasu na rozmowie o pędzlach…
Rzecz, która chyba w fotografii podróżniczej jest najważniejsza to zaufanie do sprzętu którym pracujemy. Nie możemy zyć w ciągłym strachu, że jeśli wyjmiemy aparat w deszczu to on nam odmówi posłuszeństwa, lub, że jeśli będziemy fotografowali w na pustyni to aparat nam się popsuje od wszędobylskiego piasku

Źródło: http://dobas.art.pl/blog/o-mnie/

19:30 After Party Cooliozum Klub

ul. Święty Marcin 45

logonobackground copy

Niedziela 14.02.2016

15.Michał Słowioczek – “Izrael/Palestyna – Ziemia (nie) Święta

niedziela 14.02.2016 godzina 11:00

Prezentacja Konkursowa

Będzie to prelekcja na temat wyjazdów do Ziemi Świętej. Ziemi Świętej dla wielu religi. Ziemia ta jednak jest od wieków zalana krwią nieustannych walk i konfliktów. Postaram się wytłumaczyć jak technicznie  wyglądją pielgrzymka do Ziemi Świetej okiem pilota , a także wyjaśnić zawiłe procesy polityczne na tych terenach, kwestie narodowościowe, walki żydów z muzłumanami oraz jak obecnie wyglądaIzrael i Palestyna w granicach państwa Izrael i autonomii palestyńskiej. Dlaczego kąpiel w morzu martwym może być śmiertelnie niebezpieczna? Kim są izraelskie sieroty wojenne? Dlaczego odprawa przez lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie trwa tak długo? Co robią na ulicach uzbrojone ostrą obronią  nastolatki?Na te pytania i wiele innych odpowie Michał Słowioczek.

Michał Słowioczek– absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.Człowiek gór i podróżnik. Zapalony wspinacz,narciarz alpejski i freeridowy.Miłośnik podróży,szczególnie po Ameryce Południowej, Ziemi Świętej i Bałkanach.Wielki pasjonat folkloru góralskiego i ślaskiego oraz “ślonskij godki”.Hobbystycznie reporter lokalnej telewizji.  Założyciel klubu górskiego  Łaziska Grupa Górska(www.laziskagrupagorska.blogspot.com) oraz pomysłodawca i współorganizator festiwalu górsko-podróżniczego “Pod Górę”,(www.pod-gore.pl,www.facebook.com/podgore). Dyrektor Beskid Extreme Festiwal w Szczyrku ( www.beskidextremefestiwal.eu

Michał Słowioczek

 

16.Stasia Budisz-Cysewska – Razborki, macho i uchodźcy. Inny Kaukaz. Inna Gruzja

niedziela 14.02.2016 godzina 12:00

Prezentacja Konkursowa

Po wielu latach podróżowania na Kaukaz, który udało mi się zjeździć praktycznie wzdłuż i wszerz na bardzo różne sposoby, wreszcie tam zamieszkałam. Co więcej, nawet się tam     (w pewnym sensie) zatrudniłam, choć to chyba za dużo powiedziane. W prowincjonalnym gruzińskim miasteczku o zagadkowej nazwie Zugdidi, miasteczku, w którym, jakby to delikatnie powiedzieć, nic nie ma, zaproponowano mi poprowadzenie hostelu. Gruzińskiego, oczywiście. Ale nie o hostelu chcę opowiedzieć, a o życiu i o ludziach stamtąd.

CSC_9781

 

17.Sergiusz Prokurat – Indonezyjska Papua Zachodnia – podróż do wioski Dani

niedziela 14.02.2016 godzina 13:15

Prezentacja Konkursowa

Prowincja Papua Zachodnia w Indonezji, obejmująca zachodnią część wyspy Nowej Gwinei, to prawdziwy koniec świata i wspaniałe miejsce, aby zniknąć bez śladu: najmniej znane, najbardziej tajemnicze, najsprytniej ukryte przed światem, jakie istnieje na Ziemi. Rzeki przecinają tu dżunglę, która zdaje się nieustannie złowieszczo nawoływać: Chooodź dooo mnieeeeeeeeeeee. Celem wyprawy było poznanie zwyczajów Papuasów. Okazało się to trudniejsze niż wydawało się że wstępnie będzie. Papuaskich „kultur” w Papui Zachodniej jest bez liku, podróż została zawężona do zrozumienia kultury Dani oraz lokalnego trekkingu.

 

IMG_5883b

18.Marcin Miłoszewski – Znad Jezioraka po Bajkał (i jeszcze dalej)”. Autostopem do Chin

niedziela 14.02.2016 godzina 14:15

Prezetacja Konkursowa

53 dni podróży, 16.000 km autostopem. Podróż na daleki wschód, przez Litwę, Łotwę, Rosję, Mongolie, Chiny i Wietnam.  To opowieść o realizacji marzeń, przekraczaniu granic i spotkaniu człowieka z człowiekiem. To pokazanie i odkrycie Azji takiej jaka jest naprawdę. Pełna otwartych ludzi i przepięknych miejsc. To zderzenie się z dalekimi kulturami, zasmakowanie ich zwyczajów i doświadczanie dobra. To wyjście ze strefy komfortu i radość z małych rzeczy. Obalanie stereotypów i mitów, którymi tak często się posługujemy. To przygoda, która przyniosła więcej przygód niż reszta mojego życia i udowodniła, że niemożliwe nie istnieje! To historia, która nie skończyła się wraz z powrotem do domu, ona wciąż trwa…

IMG_1379

19. Magisterkowalski.blog – historia przerwanej miłości

niedziela 14.02.2016 godzina 15:30

Film o Tomku Kowalskim oraz  możliwość zakupu książki z dedykacją

To nie będzie kolejna zwykła historia o miłości. Nie będzie to też opis tragedii, którą się ta miłość skończyła. Tomek Kowalski i Agnieszka Korpal – dwójka młodych, niezwykłych ludzi, nagradzanych sportowców i podróżników kochających życie ponad wszystko spotyka się i… tak – zakochuje. Szaleńczo, na zawsze i na sto procent. Wiedzą, że są dla siebie stworzeni od pierwszego przysłowiowego wejrzenia. I okazuje się, że wszystko, co do tego momentu robili, prowadziło do ich spotkania, które byłoby niemożliwe, gdyby nie decyzje podjęte w czasie, gdy byli jeszcze nastolatkami… Tomasz Kowalski, zanim 5 marca 2013 roku zginął podczas zejścia z Broad Peak, przez kilka lat prowadził blog o nazwie Magisterkowalski. Ten właśnie blog oraz wspomnienia jego narzeczonej, Agnieszki Korpal, z tamtego okresu – zanim poznała Tomka i gdy już się pojawił w jej życiu – stanowią oś tej pięknej, napisanej przez życie opowieści, w której nie ma miejsca na łzy, smutek i rozgoryczenia. Radość życia, którą miał w sobie Tomasz, przenika niemal każdą stronę, dodaje energii i przywraca wiarę w to, że marzenia mogą sie spełniać. Publikacja ta nie jest kolejną książką o Broad Peak. Jest historią o tym, jak piękne jest życie.

magisterkowalski-blogspot-com-b-iext29458068

 

20.Tomasz Łopata –  Antarktyda, Morze Rossa, jacht “Selma Expeditions”. Rekord świata w żegludze najdalej na południe.

14.02.2016 niedziela godzina 16:30

Gość Specjalny

Przepłynął 150 tysięcy mil, 20 tysięcy jako kapitan po wodach Antarktyki. Atlantyk i Pacyfik przepłynął wzdłuż i wszerz. 4 miesiące spędził na żaglowcu Pogoria współtworząc kadrę “Szkół Pod Żaglami” w tym jako I oficer i dyrektor. 12 lat jako kapitan na ponad 70 różnych typach jachtów. Współorganizator żeglarskich eventów dla firm, instruktor żeglarstwa, fotograf pasjonat, autor zdjęć wystawy „Selma Expeditions na Morzu Weddella”. W wolnych chwilach gra na gitarze. Żeglarz zawodowy. Od 2009 r. stały kapitan s/y Selma Expeditions.

– Srebrny Sekstant i Pierwsza Nagroda Rejs Roku 2015 za “Rekord na Morzu Rossa i Przejście Północno-Zachodnie” (zastępca kapitana)

– Honorowe Wyróżnienia Rejs Roku 2015 za rejs “Alaska Chile – Non Stop 8800 mil” (kapitan)

– Honorowe Wyrożnienie Rejs Roku 2013 za “Wyprawę na Georgię Południową” (zastępca kapitana)

Całość wyprawy nazywała się  “Selma – Antarktyda Wytrwalość”. Zaczęła się opłynięciem Hornu, potem cały Pacyfik do Australii, regaty Sydney Hobart i zwieńczenie – Morze Rossa i Zatoka Wielorybów oraz wejście na Erebus. Ten ostatni etap zaczął się w Hobart na Tasmanii i skończył opłynięciem Hornu i dopłynięciem do Mar del Plata w Arg. Trwała rok, bez 2 dni:  od 06 kwietnia 2014 roku do 04 kwietnia 2015. Razem to 23 000 mil.

http://www.selmaexpeditions.com/

http://www.selmaantarktyda.com/

lodowiec rossa i selma

fot. Tomasz Łopata, źródło: SelmaExpeditions.com

21. Ogłoszenie wyników konkursu o “Złoty Ślad”, rozdanie nagród dla prelegentów i publiczności

14.02.2016 niedziela godzina 17:30

 19:30After Party – Lot Chmiela,

ulica Żydowska 4

Logo Lot

 

Ulotka IV Festiwal Śladami Marzeń

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *