Piątek 09.02.2018

 Małgorzata i Michał Brezdeń – Dlaczego Polska?

brezdeń

Pewnie wielu powie, że takie rzeczy to tylko zagranicą, bo Polska jest nudna, przewidywalna i wiedza zaczerpnięta ze szkolnych wycieczek wystarczy. Kraków zobaczony, Morskie Oko zdobyte, Warszawa odhaczona i parawan nad Bałtykiem rozstawiony. Teraz tylko ucieczka za granicę. I tu się mylisz! Polska ma mnóstwo do zaoferowania. Góry na przestrzeni setek kilometrów. Tajemnicza Polska Wschodnia. Mazury, plaże Bałtyku. Do tego historyczne miasta i małe miasteczka, o których większości istnieniu nie mamy pojęcia. Nie musimy pokonywać tysięcy kilometrów, wystarczy przejechać choćby do następnej miejscowości, zejść z utartego szlaku, a niezwykłe miejsca znajdą się na prawie każdym kroku. Spróbujmy wspólnie odkryć Polskę i dać się zaskoczyć.

13:00 Tamara Kanecka – Niebezpiecznie, że aż miło! Czyli kobieca podróż po Gwatemali i Hondurasie

kanecka

Opowieść o miesięcznej, kobiecej podróży do Gwatemali i Hondurasu, krajów uważanych za jedne z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Czy naprawdę aż strach się bać? Ameryka Centralna zachwyca, uzależnia, każe do siebie wracać i poznawać jej kolejne kraje, z których każdy jest troszeczkę inny, ale tak samo urokliwy. To miejsce, gdzie nowa rzeczywistość miesza się z pradawnym, majańskim światem. W Gwatemali rdzenni mieszkańcy stanowią prawie połowę liczby ludności. Honduras natomiast kojarzy się z reguły tylko ze smutnymi statystykami – a czy słyszeliście o bezkresie tamtejszej dżungli, górskim krajobrazie, bogatej przyrodzie i serdecznych ludziach?

14:15 Wojciech Kostyk i Daria Urban-Kostyk – Nowa Zelandia. Nie-skończona droga.

kostyk

Z czego można być dumnym, kiedy po 4-miesięcznej wędrówce przez Nową Zelandię staje się u kresu długodystansowego szlaku? Z tego, że nie przeszło się go w całości! To być może absurd… a może właśnie sukces. Postanowili bez narzuconych ram i pośpiechu zabłąkać się w górach, poszukać kryjących się w trawie ptaków, popływać z delfinami i do woli wpatrywać się w rozgwieżdżone niebo. Przekonali się, że szlak może prowadzić głównym nurtem rzeki, a podróżowanie z ubitym dzikiem na miejscu pasażera to dla Nowozelandczyków nic nadzwyczajnego.Przewędrowali około 2000 km. Drugie tyle przebyli autostopem. Zrezygnowali  z własnych sportowo-wyczynowych ambicji, żeby podążyć za pięknem kraju, który tak bardzo nas zachwycił. Niech to on będzie głównym bohaterem tej opowieści.

15:15 Bartosz Stróżyński –  AntArktyka. Podwodne zauroczenie

stróżyński

Opowieść o fascynacji nurkowaniem, przygodzie, poszukiwaniu nowej drogi życia, ale przede wszystkim o pasji fotografowania w miejscach odległych, niedostępnych, w warunkach skrajnie trudnych i surowych, w bliskim kontakcie z najbardziej fascynującymi i rzadkimi gatunkami zwierząt. „Dalej i zimniej już się nie da”

Bartosz Stróżyński – Gość specjalny Festiwalu

Z wykształcenia finansista z powołania fotograf podwodny, podwodny operator filmowy, kompozytor, autor tekstów i producent projektów multimedialnych. Autor książki fotograficznej i podróżniczej pt. „AntArktyka. Podwodne zauroczenie” wydanej przez National Geographic w 2014 roku. Pomysłodawca i producent przedsięwzięcia „Trzy Sztuki w Antarktyce”. Nagradzany w wielu prestiżowych konkursach fotograficznych, między innymi w International Photography Awards, Por el Planeta Competition, GDT European Wildlife Photographer of the Year i Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic. Uczestnik licznych wypraw fotograficznych, między innymi Elysium – Shackleton’s Antarctic Visual Epic. Zafascynowany Arktyką i Antarktyką. Specjalizuje się w zimowych produkcjach filmowych i fotograficznych. Szczególnie upodobał sobie ssaki wodne, gady oraz świat podwodny rzek. Na stałe współpracuje z Magazynem Przyrodniczym Salamandra. Autor artykułów o nurkowaniu i fotografii podwodnej publikowanych w kraju i za granicą. Jego prace pojawiają się w wielu prestiżowych magazynach, między innymi w Magazynie National Geographic, Miesięczniku Fotograficznym Foto, Scuba Diver Through the Lens, Scuba Diving Magazine, X-Ray Mag, Sport Diver.

16:30  Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki – Tandemowe Trip Love  – zimowa Laponia z psem

tandemowe trip love

Znowu trzeba pchać tandem i przyczepkę po oblodzonej szosie na wzniesienie. Kadlook pomaga, zapiera się pazurami ciągnąc swoją przyczepkę, bo na czas prawie rocznej wyprawy rowerowej za koło podbiegunowe to przyczepka rowerowa stała się jego domem. Jest Malamutem, od dziecka ciągał opony na treningach, mięśnie doskonale pracują, dusza północnego psa aż szaleje z radości. Jest w swojej ojczyźnie!

Historia psa i dwójki jego właścicieli – Klaudii Jadwiszczyk i Krzysztofa Lewickiego, którzy wyruszyli w najbardziej niezwykłą i szalenie odważną wyprawę za koło podbiegunowe. Zdobywając jako jedyni na świecie Nordkapp pojazdem o łącznej wadze 400 kg, a także zyskując zaufanie i prawdziwą przyjaźń Saamów.

17:30 Alicja Kubiak i Jan Kurzela – Ginące plemiona Papui Zachodniej

kubiak kurzela

 

Wiele z rdzennych ludów Papui zostało już dotkniętych procesem cywilizowania, jednak nadal żyją oni według zasad wytyczonych przez swoich przodków. Nie są to co prawda całe plemiona, bo co oczywiste, ludzie młodzi jak najbardziej opowiadają się za lepszym, łatwiejszym życiem i przenoszą się do wiosek i miast, jednak starsi nadal wiodą życie takie, jakie było udziałem wszystkich jeszcze nawet 50~60 lat temu. Mówimy tutaj o kanibalach i łowcach głów jak np. Korowaje czy Asmaci ale także o plemionach, które prowadziły łowicko- rolnicze życie jak na przykład Dani. Każde z tych plemion zamieszkuje inny region Papui, ma inne zwyczaje i wierzenia, ale każde z nich potrafi być tak samo niebezpieczne ale też niezwykle ciekawe. Spędziliśmy pośród tych plemion wiele dni i mieliśmy niepowtarzalną okazję przyglądać się ich życiu, uczestniczyć w kilku bardzo ważnych dla nich obchodach oraz brać udział w niektórych czynnościach dnia codziennego.

Sobota 10.02.2018

11:00 Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą przez Szczęśliwą Arabię

wieczorkiewicz

Hulajnogą przez szczęśliwą Arabię to prelekcja przygotowana specjalnie dla dzieci i młodzieży (lecz nie tylko). Opisujący hulajnogową wyprawę Dominika i Krysi. Historia jest niezwykła i niewiarygodna. W niespokojnych czasach, leśnik Dominik wyrusza w towarzystwie pluszowego misia, wspierającego organizację charytatywną – Krysi na Półwysep Arabski. Jego głównym środkiem transportu jest wysłużona „przyjaciółka” hulajnoga. Z dziecięcą ufnością przemierza najpierw Arabię Saudyjską, następnie Bahrajn, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Spotyka na swej drodze rzadkie, niebezpieczne, ale i przyjazne zwierzęta oraz gościnnych ludzi. Opowieść o marzeniach, zachwycaniu się światem, bezinteresownej pomocy innym bez zbędnego skupiania się na sobie. Historia jest ciekawa bowiem szczera i prawdziwa. Tworzona oczami wyobraźni z serca a nie z głowy.

12:00 Asia i Adam Dzieliccy – 1112 dni w autostopowej podróży przez Świat

dzieliccy

1112 dni w autostopowej podróży przez Azję, Australię i Oceanię. Tysiące wspomnień wracają, jak bumerangi. Zamykamy oczy i jesteśmy w zatłoczonym indyjskim pociągu, jedziemy na pace tajskiego pick upa, łapiemy stopa na kazachskim stepie, witamy dzień z delfinami stojąc na dziobie jachtu, który złapaliśmy na stopa, czujemy australijski żar lejący się z nieba przy świętej górze Uluru, przeszywający chłód w pakistańskich Himalajach, przeciskamy się gdzieś na chińskim i tajwańskim nocnym markecie, wygrzewamy się na rajskiej plaży w Indonezji, siedzimy przy ognisku z intrygującymi Maorysami, porozumiewamy się na migi z mieszkańcami maleńkiej birmańskiej wioski, wjeżdżamy w Indiach motocyklem na jedną z najwyżej położonych dróg świata.

Historie niezwykłych ludzi poznanych w drodze, niezapomniane spotkania, widoki zapierające dech w piersiach, wyzwania i zmagania młodego małżeństwa, które wyjeżdżając w podróż swojego życia, podjęło najlepszą z możliwych decyzji.

13:15 Dr n. med. Ewa Duszczyk   Azja Express – Ekspansja wyjazdów podróżniczych Polaków do Azji i związane z tym zagrożenia zdrowotne.

doktor

Dr n. med. Ewa Duszczyk, długoletni pracownik naukowo-dydaktyczny w Klinice Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, członek Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób, członek założyciel i członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii Współtwórca programów prozdrowotnych. Autorka licznych publikacji i doniesień zjazdowych dotyczących chorób zakaźnych i szczepień ochronnych prezentowanych na zjazdach krajowych oraz na ESPID i WSPID. Współautorka podręczników: Wakcynologia, Choroby zakaźne i pasożytnicze, Pediatria, Interna Szczeklika, Pierwsze 2 lata życia dziecka – przewodnik dla rodziców, ABC chorób wieku dziecięcego. Uczestniczka licznych konferencji i zjazdów naukowych polskich i zagranicznych w tym European Society for Paediatric Infectious Diseases ESPID oraz World Society for Pediatric Infectious Diseases  WSPID. Wykładowca na licznych konferencjach naukowych, naukowo-szkoleniowych dotyczących chorób zakaźnych i szczepień ochronnych oraz na warsztatach wakcynologicznych. Współpracuje z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w akcji „Zaszczep w sobie chęć szczepienia”. Jest członkiem Komisji Epidemiologii GIS14:15  Michał Woroch – Wheelchairtrip 2016/2017

woroch

Michał Woroch to podróżnik, grafik, fotograf i montażysta, dizajn.

Z samego południa z Ziemi Ognistej przez dwie Ameryki aż na Alaskę. Ta droga to sprawdzian dla człowieka i maszyny. Wheelchairtrip – dwóch przyjaciół na wózkach inwalidzkich rzuciło wyzwanie trasie a przy okazji – samym sobie. Przez dziewięć miesięcy poruszali się Landroverem Defenderem, do którego samodzielnie zaprojektowali szereg udogodnień. Z początku, kiedy opowiadali o swoim planie, pukano się w czoło. Pomimo wszystkich przeciwności ruszyli w podróż życia. W połowie drogi silnik się poddał. Oni nie.

15:30 Patrycja Borzęcka – Samotna kobieta w Iranie – trzy wyprawy wbrew stereotypom

BORZĘCKA

Patrycja Borzęcka w ciągu ostatnich dwóch lat, trzykrotnie podróżowała przez Iran.
Zawsze samotnie. Przyjrzała się z bliska życiu kobiet, które często były kobietami
niezależnymi i spełnionymi. Pracowały m.in. jako prawniczki, architektki, a nawet
strzelały z łuku i jeździły konno. Patrycja była zarówno w małych miastach, jak i
dużych metropoliach. Wędrowała przez dawną Persję mieszkając u lokalnych
mieszkańców i żyjąc wraz z nimi. Podróżowała również w trakcie ważnego
muzułmańskiego święta Muharram i została zaproszona na ceremonię zamkniętą z
nim związaną. Odwiedziła też święte miejsca islamu szyickiego i osobiście
rozmawiała z irańskimi duchownymi. Podczas najbliższej prezentacji opowie o Iranie
widzianym ze swojej perspektywy. Opowieści będą okraszone licznymi zdjęciami z jej
wypraw.

16:30 Paweł Kosicki – Texas – Fotograficzne zapiski na Dzikim Zachodzie

kosicki

 

Ameryka  tęskni za przeszłością. W Texasie na każdym kroku znaleźć można antykwariaty oferujące artefakty z minionej epoki kiedy “American Dream” był czymś więcej ponad pustą obietnicą. Dziś amerykańska prowincja mieni się kolorem rdzy, dlatego też “Make Ameryka Great Again” wybrzmiewa  tam szczególnie głośno.

Paweł Kosicki – Fotograf niezależny, mieszka w Poznaniu, należy do Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF. Absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej. Podróżnik, miłośnik kina i aktywności rowerowej. Organizator licznych warsztatów i plenerów fotograficznych. Ambasador marki Fujifilm.

 17:45 Zdzich Rabenda – Spływ wzdłuż i wszerz. Dmuchanym kajakiem przez Polskę

rabenda
Po udanej wyprawie rowerowej dookoła Polski Zdzich Rabenda szukał nowego sposobu na dalsze poznawanie ojczyzny. Pod koniec czerwca 2016 roku wraz z Moniką Stefanek wyruszyli z Tychów z dmuchanym kajakiem na plecach pociągiem i autostopem na sam koniec Polski i Unii Europejskiej – do przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku z zamiarem przepłynięcia “na skos” od wschodniej do zachodniej granicy kraju ponad 1200 kilometrów największymi polskimi rzekami Bugiem, Narwią, Wisłą, Brdą, Kanałem Bydgoskim, Notecią, Wartą i Odrą.

Mimo wielu przeciwności losu i braku jakiegokolwiek doświadczenia (nigdy wcześniej nie pływali kajakiem) czterdzieści dni później dotarli do wybrzeża Morza Bałtyckiego. Rok później Zdzich, zafascynowany poznawaniem Polski z perspektywy burt dmuchanego kajaka raz jeszcze postanowił przemierzyć Ojczyznę wyruszając spod szczytu Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, aż do Morza Bałtyckiego. W trakcie prezentacji Zdzich opowie dlaczego samotna wyprawa wcale nie musi oznaczać samotności. Dzięki przypadkowym spotkaniom niezwykłych „ludzi rzeki” poznamy bliżej ginące zawody związane z Wisłą, nawiążemy nowe przyjaźnie oraz wylądujemy na tratwie Bractwa Flisackiego św. Barbary, na której zamieszkamy odtwarzając tradycje spływów drewna sprzed ponad 400 lat. Przyjrzymy się też rytmowi nadwiślańskiego życia z kajakowej perspektywy, biwakując na wyspach i bezkresnych plażach. Będziemy podglądali bogate życie fauny i flory, zmierzymy się z huraganowym wiatrem, falami, prażącym słońcem i własnymi słabościami.

18:45 Piotr Strzeżysz – Oderwać się od ziemi czyli rowerem z Patagonii na Alaskę

strzeżysz

21:00  After Party –Klub Trops – Akademickie Centrum Kultury ul.Św.Rocha 9. Koncert berlińskiego zespołu Riders Connection oraz podróżnicza muzyka do białego rana. Impreza biletowana. Bilety dostępne tutaj –> Podróżnicze AfterParty oraz w recepcji Festiwalu w piątek i sobotę.

PIERSZY KONCERT W POLSCE rc (1)

Niedziela 11.02.2018

11:00 Jarosław Kaptajn – Z widowni na trasę czyli na 50 urodziny rowerem dookoła Polski

kaptajn

Na 50 urodziny postanowił objechać Polskę rowerem dookoła w zdłuż jej granic. Rozpoczął swoją wyprawę w Gdańsku i w Gdańsku ją zakończył. Przez 28 dni przejechał 3286 km, odwiedzając dziesiątki miejscowości i przez setki miejscowości przejeżdżając. Jechał blisko granic Polski i z tej wyprawy zebrało się mnóstwo przeżyć, wspomnień, zdjęć, emocji, spotkań z ludźmi. W deszczu i w słońcu, z góry i pod górę, z wiatrem i pod wiatr, a wszystko po to, żeby przeżyć przygodę życia. O tym wszystkim opowie na naszym festiwalu.

12:00 Tomasz Owsiany – Pod ciemną skórą Filipin

owsiany

 

W ciągu samotnej ośmiomiesięcznej wyprawy poznawczej Tomasz Owsiany odwiedził sześć plemion  i wybrane społeczności Filipin we wszystkich makroregionach kraju. Nawiązał bliskie więzi z mieszkańcami i uczestniczył w ich codziennym życiu: w miasteczkach, w górach, w dżungli i nad brzegiem oceanu. Wyrabiał węgiel, uprawiał zbieractwo, orał bawołami ryżowiska i brał udział w ceremoniach. Mieszkał w kolonii karnej, poznał szamana uprawiającego czarną magię i dotarł do obozu grup paramilitarnych na Mindanao. Celem wyprawy było poznanie nieeksportowej twarzy dzisiejszych Filipin oraz znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak przeobrażają się tamtejsze rdzenne kultury pod wpływem nowoczesności.

13:15 Mateusz Waligóra – Rowerami na Krańce Świata

waligóra

„Rowerami na Krańce Świata” – tak nazywa się prelekcja, w trakcie której Agnieszka i Mateusz Waligóra opowiedzą o rowerowej podróży przez Amerykę Południową i Australię. 2 lata, 2 kontynenty, 16 000km rowerem, 7 wysokich gór i milion przygód. Będzie to opowieść o spełnianiu marzeń gdzieś na szczytach Andów – bo wysokie góry to miejsce w którym czują się najlepiej.  W trakcie prelekcji autorzy opowiedzą w jaki sposób wyleczyć przeziębienie miksturą z pancerników, czy da się dojechać rowerem na kraniec świata oraz o tym jak to jest w ekwadorskim szczerym polu usłyszeć: „krzoszcz przmi w czinie”. Będzie o mieszkańcach andyjskich wiosek, którzy  nie mają zegarków, ale zawsze mają czas, polskich śladach w argentyńskiej prowincji Misiones i wspinaczkach – tak, o tym będzie naprawdę sporo! Po zakończonym pokazie autorzy z chęcią odpowiedzą na rodzące się pytania, doradzą, odradzą i zainspirują.

 14:15 Tomasz Jakimiuk –Misja Pakistan

jakimiuk

Podróż z Polski do Pakistanu drogą lądową za pomocą hulajnogi i autostopu okazała się dla Tomasza Jakimiuka nie lada wyzwaniem. Zetknięcie się z masą różnic kulturowych w krajach  muzułmańskich ukazało wiele kontrastów, których do tej pory nie miał okazji doświadczyć. Docierając do Pakistanu musiał zmierzyć się z wieloma przeciwnościami w rejonie Beludżystanu,czyli jednym z niebezpieczniejszych rejonów Bliskiego Wschodu.Dlaczego został zamknięty przez policję? Jak stracił swoją hulajnogę? Jak wyglądają relacje damsko – męskie u muzułmanów?Jak za 70 zł kupić gadające zwierze? Dlaczego stracił 5 kg masy ciała?

15:30 Adam Buczkowski i Krzysztof Berdzik – Przez Gwiezdne Góry do Korowajów – Papua

buczkowski_2

Jedyne znane dotąd sposoby dotarcia do rejonu zamieszkiwanego przez Korowajów –  ludzi drzew zamieszkujących porośnięty lasem równikowym interior Papui – to dwudniowa podróż łodziami motorowymi lub przelot czarterowaną od misjonarzy awionetką. My postanowiliśmy zrobić coś zupełnie nowego, dotrzeć do ginącego plemienia Korowajów, ale na piechotę, zupełnie nową trasą…

Ruszyliśmy z Gór  Gwiezdnych w kierunku nizin i dżungli zamieszkałej przez to egzotyczne plemię. Nasza droga wiodła mglistymi lasami porastającymi szczyty gór, bagnistym podnóżem bogatym w dziką zwierzynę i wreszcie dżunglą oraz szczątkami transpapuańskiej drogi pochłanianej przez tropikalną roślinność i klimat. W ten sposób przeszliśmy 137 kilometrów ustalając całkowicie nową trasę z pominięciem komercyjnych agencji.

Adam Buczkowski – od lat jeździ trampingowo po Świecie, zaczynał od autostopu. W swoim podróżniczym rozkładzie ma Laos, Kambodżę, Nepal, Indie, Jordanię, Syrię, Etiopię, Turcję, kraje Afryki Północnej. Zaczynał, gdy podróżowało się po tych krajach znacznie trudniej niż teraz, część z nich odwiedził dwa, trzy razy. Zawodowo zajmuje się szkoleniami fotograficznymi, organizuje fotowyprawy.

Krzysztof Berdzik – na co dzień  zajmuje się odnawialnymi źródłami energii, sam zaś energię czerpie z doświadczania różnorodności świata. Smakował ją w małym Tybecie, Etiopii, Laosie, Nepalu, Indiach, Kambodży, spędził też pewien czas na Saharze. Zamiłowanie do podróży łączy z fotografią. Wciąż marzy o kolejnych wyzwaniach.

16:30 Jakub Rybicki – Zdobyć niezdobyte

RYBICKI_2

Historia wyprawy na Labuche Kang III (7251 m) – drugi co do wysokości niezdobyty szczyt świata. Czwórka wspinaczy podjęła się nierównej walki z chińską biurokracją, niesprzyjającą pogodą i górą, na której nie stanęła jeszcze ludzka stopa. Jakie to uczucie odkrywać białe karty na mapie? Być, gdzie jeszcze nikogo nie było?Tymi i innymi himalajskimi historiami podzieli się z nami uczestnik wyprawy, Kuba Rybicki.

17:30 Ogłoszenie wyników konkursu o Złoty Ślad

03_Facebook_profile_image2

18:00 Adam Szostek – Skate Palestine 2017

szostek2

Dzieciaki wszędzie są takie same, gdy widzą deskę, nie da się ich zatrzymać. Jednak w wielu miejscach na świecie deskorolka to nadal rzecz znana jedynie z reklam i opakowań słodyczy, pewna wizja dalekiego, innego świata. A tymczasem kilka miesięcy temu została uznana za dyscyplinę olimpijską. Czy niedługo będzie więc odbierana tak samo jak piłka nożna czy siatkówka? Czy w niektórych krajach będzie nadal czymś fascynującym i niespotykanym?

Adam Szostek podzieli się historiami z Palestyny – kraju pod okupacją, w którym deska pozwala dzieciakom… być dzieciakami. Zapomnieć o konflikcie, stracie bliskich i codziennych problemach, których mają zdecydowanie więcej niż ich rówieśnicy w Europie.

20:30 After Party – Lot Chmiela, ul.Żydowska 4

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *