Igor Murawski

Prezes fundacji Poszukiwacze.Org, badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Współtwórca i redaktor naczelny “Magazynu Poszukiwacze”. Współpracował między innymi z tygodnikiem “Polityka”, “Rzeczpospolitą”, magazynem “Odkrywca” oraz wieloma publikacjami i portalami zagranicznymi. Współtwórca i przezes Polskiego Klubu Eksploracji Historycznej “PHEC Thesaurus”. Współtwórca i pierwszy prezydent “European Council for Metal Detecting”. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją. 

Piotr Maszkowski

Wiceprezes fundacji Poszukiwacze.Org, historyk, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”. Całe zawodowe życie związany z szeroko pojętą tematyką poszukiwań skarbów i tajemnic historii. Autor kilkuset artykułów, reportaży i wywiadów. Współpracownik kanału History, współprowadzący program telewizyjny „Poszukiwacze zaginionej prawdy” oraz multimedialne projekty edukacyjne stacji. Od roku wolny strzelec, realizujący fascynujące przedsięwzięcia wydawnicze i filmowe. 

Patryk Muntowski

Wiceprezes fundacji Poszukiwacze.Org, archeolog, specjalizuje się w archeologii architektury oraz archeologii średniowiecza i okresu nowożytnego. Właściciel firmy AES Pracownia Badań Archeologicznych zajmującej się wykonywaniem profesjonalnych badań oraz dokumentacji archeologicznej i inwentaryzacji architektonicznej historycznych budowli. Jest autorem szeregu publikacji. Zawodowo związany z Gdańskiem. Uczestniczył w badaniach archeologicznych na Wyspie Spichrzów, Twierdzy Wisłoujście i Dolnym Mieście w Gdańsku oraz na zamku krzyżackim w Malborku i Osieku. Kierował badaniami archeologicznymi związanymi z budową Muzeum II Wojny Światowej. Poza archeologią miejską zajmuje się również budownictwem militarnym.

Opis prelekcji

W roku 1567 u wybrzeży Dominiki na Karaibach zatonęło pięć hiszpańskich galeonów z potężnym ładunkiem złota, srebra, pereł i innych kosztowności. Olbrzymi skarb został przejęty przez tubylców i ukryty w jednej z jaskiń na wyspie. Pod koniec roku 2019 na Karaiby wyruszyła pierwsza polska wyprawa, której celem było odkrycie miejsca ukrycia skarbu i rozwiązanie historycznej zagadki.