Izabela i Piotr Miklaszewscy oraz Snupek

Piotr i Iza w 2010 r. adoptowali Snupka ze schroniska. Mieli 22 lata, Piotr kończył studia dziennikarskie na UW, a Iza szukała stałej pracy w zawodzie grafika komputerowego po ukończeniu szkoły w Niderlandach. Nie spodziewali się, że dzięki Snupkowi ich przyszłość obierze całkowicie nietypowe ścieżki. W 2014 r. chcieli zwiedzić Turcję. Szukając rozwiązania – jak zrobić to z psem, wpadli na pomysł autostopu. Dojechali aż do Armenii. To, czego doświadczyli, zmieniło ich światopogląd i system wartości. Zaczęli dusić się w standardowym życiu, więc w 2017 r. ruszyli do Ameryki Południowej. Planowana na rok podróż najpierw przemieniła się w próbę okrążenia świata bez użycia samolotu, potem w ich styl życia, by ostatecznie uczynić z nich autorów edukacyjno-przygodowej powieści komiksowej.

Opis prelekcji (sobota, scena główna, godz. 10.30)

Podróże z Pazurem, 4-letnia auto- i jachtostopowa wyprawa z psem

Próba okrążenia świata bez użycia samolotu, a czym tylko się da, w towarzystwie psa, zamieniła się w tryb życia. Małżeństwo Miklaszewskich ze Snupkiem, stara się popularyzować aktywność z psem, przełamywać stereotypy o trudnościach związanych z podróżowaniem z nim. A przede wszystkim, próbują przekazać, że podróż należy traktować jako źródło najlepszych lekcji we wszystkich dziedzinach, w tym ekologicznych i społecznych oraz możliwość weryfikowania i uzupełniania wiedzy wcześniej zdobytej. Nie zabraknie sygnalizacji tematów poważnych, problematycznych i i istotnych dla życia ludzi i całej planety. Powiązań naszych codziennych decyzji z tym stanem i jak możemy je tym samym sposobem kształtować i zmieniać. Podróż nie musi być czynnością w życiu, tylko samym jego budulcem, jak w ich przypadku – zostali autorami edukacyjnej powieści komiksowej dla młodzieży, opartej na doświadczeniach z tej podróży. Wszystko pośrednio dzięki Snupkowi.

Spotkanie z autorami (sobota, Sala C, godz. 14.15)

Podróże z Pazurem przedstawią 2 części, z planowanych 10, powieści komiksowej adresowanej do czytelnika w każdym wieku!
Fabułę spajają podróżnicze przygody, które rzeczywiście im się przytrafiły w wojaży po świecie. Jednak najważniejszy przekaz opowieści to sygnalizacja tematów istotnych i problematycznych dla całej planety, w kwestiach ekologicznych i społecznych. Pokazują powiązania naszych codziennych decyzji z nimi i jak możemy je tym samym sposobem zmieniać. Przybliżają różnorodność i złożoność innych kultur, uczą relacji człowiek – pies, odpowiedzialnego traktowania tych i innych zwierząt. Wszystko okraszone ciekawostkami geograficzno-kulturowymi, żartami i kulisami życia w ciągłej drodze.

Opowiedzą o tym, jak wyglądała praca, gdy oni znajdowali się w wiosce w lesie tropikalnym w Gwatemali, a potem w nieustannym ruchu w Meksyku, podczas gdy rysownik kreski w Krakowie. Chętnie odpowiedzą  także na wszelkie pytania.

Będzie możliwość zdobycia ŁAPOGRAFU pazurzastego członka ekipy – Snupka oraz podpisów Izy i Piotrka z dedykacją. Kupna egzemplarzów “Historii łapą pisanej” oraz części drugiej “Kalima nosi piaski Sahary”.