Gówniana kawa i abstrakcyjnie wielki kwiat

Było pięknie i pysznie !

Po ciężkiej przeprawie, przez sumatrzańską dżunglę, wylewając wiele kropel potu, dotarliśmy wczoraj w okolicy miejscowości Batang Palupuh do wyjątkowego miejsca. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć Rafflesie Arnoldi czyli Bukietnicę Arnolda. Kwiat uważany za największy na świecie! Jego średnica dochodzi do jednego metra. To co zobaczyliśmy jest niepowtarzalne, głównie dlatego, że kwitnie ona raz na 1,5 roku tylko przez około 7dni. Przewodnik, który prowadził nas do tego niezwykłego miejsca twierdzi, że w okolicy jest tylko 10 odkrytych pąków. Są one jednak w takiej fazie rozwoju, że przynajmniej chwilowo nie ma co liczyć na to, że pojawią się kwiaty. Bukietnica wydziela bardzo charakterystyczny zapach zgniłego mięsa, przyciąga to muchy i muszki, które zapylają roślinę. Zapach spowodował, że przez lokalnych mieszkańców zwana jest ona „ trupim kwiatem”.Roślina jest pasożytem,jednak jest pod ochroną. Po roślinie następnie zostaje owoc który zjadają mieszkańcy dżungli i tym sposobem ( w swoich odchodach) przenoszą nasiona rośliny w najodleglejsze końce lasu. Co my wam będziemy więcej pisać – zobaczcie zdjęcia !

 

Luwak Coffee –  najdroższa  kawa świata ! Gówniana kawa :)

Na dzień dzisiejszy to zdecydowanie najbardziej ekstremalny przysmak jakie mieliśmy okazję skosztować. Luwak Coffee to jedna z najdroższych kaw świata,. Dlaczego? Bo nasiona kawy zjadane są najpierw przez civet cata czyli po naszemu łaskun muzang. W jego żołądku nasiona kawy podlegają fermentacji i procesom chemicznym wraz z innymi zjedzonymi smakołykami, m.in. wiśniami i fasolą. Wszystko razem nadaje niepowtarzalny aromat (kawy w kupie)! Następnie zwierzak właśnie robi kupę, która jest zbierana przez miejscowych rolników. Cały proces produkcyjny jest bardzo żmudny. Kolejnym etapem jest dokładne mycie i suszenie ziaren . Gdy są już wysuszone odłupuje się jeszcze skorupkę w której się znajdują i następnie się je opala przez około 4 godziny przy tym non stop mieszając. Tak właśnie w dużym uproszczeniu powstaje Luwak Coffee – legendarna kawa o wielu walorach zdrowotnych. Podobno działa na problemy żołądkowe, uśmierza ból głowy, wzmaga koncentrację. Kilogram takiej kawy kosztuje ponad 200$, na miejscu filiżanka 2,5 $ a już w Niemczech trzeba około 20euro, aby skosztować tego smakołyku.

Mieliśmy niezwykła przyjemność rozmawiać z właścicielką Panią Umul Khairi. Wyjaśniła nam cały proces, a także zaprosiła do swojego domu, gdzie już w sobotę będzie uczyła nas gotować typowe indonezyjskie potrawy. Nie możemy się już doczekać, tym bardziej, że poprzedzą to wspólne zakupy na ogromny bazarze w Bukittinggi. W wiosce Batang Palupuh, w której jutro nocujemy obowiązuje system matrylinearny, to kobiety rządzą, trzymają kasę ,zarządzają generalnie wszystkim a wszystko dziedziczone jet przez ich córki ,dzieje się  to w jednym z największych muzułmańskich krajów świata!

( Kawa byłą przepyszna) !!!

(więcej zdjęć wrzucimy na FB  jak tylko internet na to pozwoli)

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *