Złoty Ślad – poznaj konkursowych prelegentów.

Poznajcie 15 prelegentów wybranych do konkursu o “Złoty Ślad” 2020. Wysłuchamy 12 prelekcji w kategorii Świat oraz 3 w kategorii  Polska. Zapowiadają się wielkie emocje. Program Festiwalu uzupełnią goście specjalni, a wśród nich zeszłoroczny laureat Dominik Szmajda i kilka dodatkowych niespodzianek.

BILETY NA FESTIWAL KUPICIE TUTAJ.

POLECAMY KARNET 3-DNIOWY W CENIE 45PLN lub BILET JEDNODNOWY W CENIE 25PLN

https://tobilet.pl/events/tour-salon-2020/

BILETY NA KONCERT RIDERS CONNECTION I AFTER PARTY TUTAJ

POLSKA

1.JANUSZ MARMUROWICZ VOSS –   Polska Naj, czyli 3500 km na rowerze z uśmiechem w szczytnym celu

Wyprawa JMV- Polska Naj to pionierska wyprawa rowerowa do najdalej wysuniętych na północ, południe, wschód i zachód miejsc Polski. Do tego przez geograficzny środek Polski, a także największą depresję kraju i najwyższy szczyt – Rysy.Z uśmiechem dla uśmiechu – 3500 kilometrów, by pomóc potrzebującym w ramach programu Szlachetna Paczka.  Długa i skomplikowana trasa, która nie tylko liczyła wiele kilometrów, ale również pokazała bogactwo przyrodnicze i piękno naszego kraju, jak również obdarowała mnie różnymi ekscytującymi przygodami przeplecionymi nowymi spontanicznymi znajomościami.

2.MAGDALENA SOBCZAK – Puk Puk Wigilia. Rowerem na wigilię prawosławną.

Puk Puk Wigilia to projekt-eksperyment który zakładał przejechanie samotnie ponad 500 km zimą na rowerze by 6 stycznia dotrzeć na wigilię prawosławną. I dosłownie, jak mówi tytuł zapukać do drzwi jednego z domów prawosławnej wsi. (W obrządku wschodnim czas Bożego Narodzenia jest odliczany według kalendarza juliańskiego i przesunięty o 13 dni). Po co? By dowiedzieć się czy zostawione dodatkowe miejsce przy stole dla „zbłąkanego wędrowca”, zwyczaj kultywowany zarówno przez katolików jak i mieszkańców prawosławia jest podlaskim „Gość w dom ,Bóg w dom”. Zapukanie do obcych drzwi, za którymi rodzina dzieli się prosforą nie należy do najłatwiejszych. Moment w którym jednoczymy się, składamy sobie życzenia, a w końcu spotykamy się przy jednym stole będącym czasem jedynym miejscem rozmowy i modlitwy nie bez przyczyny ma rangę najważniejszego dnia w roku. I kiedy Chrystus ma się się narodzić w prawosławnym kościele, ja wsiadam na rower i pomimo przeszywającego wiatru i mrozu każdego dnia pokonuje prawie kilkadziesiąt kilometrów by nieświadomie przeżyć ponad 6 wigilii w obcych domach, przy obcym stole w trzech odmiennych, Polskich województwach zanim dotrę do właściwych,podlaskich drzwi i przekonam się, że droga jest celem samym w sobie. Samotna wyprawa rowerem na Podlasie to podróży nie tylko przez Polskę i obrzędy doktryny prawosławnego kościoła chrześcijańskiego to również, a może przede wszystkim podróż jest Polska gościnę i otwartość, która nie zależy od stanu konta i wykształcenia.

3.MICHALINA KUPPER – Pluszowa Polska

Projekt powstał z myślą o odwiedzeniu miejsc w Polsce wyjątkowych, gdzie
tradycja obchodów świąt jest kolorowa i radosna. Na przekór polskim, smutnym
zwyczajom narzekania i dostrzegania tylko tych ciemniejszych stron naszego kraju.
W ramach podróży zobaczymy: Niedziele Palmową na niezwykle ciekawej
historycznie i kulturowo Kurpiowszczyźnie, dywany kwietne podczas Bożego Ciała w
Spycimierzu, Dziady warszawskich Starowierców słowiańskich, Sabantuj u Tatarów.
W planach: Święto Jordanu obrządku bizantyjsko-słowiańskiego i Żywieckie Gody
(styczeń).

ŚWIAT

1.STASIA BUDISZ – Pokazucha. Na gruzińskich zasadach

Gruzja to taniec, wino i śpiew. Ale nie tylko. Jak każde miejsce na ziemi Gruzja ma swoje tajemnice, których nie lubi pokazywać światu. W 2014 roku wprowadziła tzw. prawo antydyskryminacyjne, ale działa ono tylko deklaratywnie. To kraj, który dopiero w maju 2019 wprowadził definicję „molestowania seksualnego”, ale w którym aborcja możliwa jest na żądanie do 12 tygodnia. Kraj, w którym liczy się tradycja i czystość, ale zdarza się, że dziewczyny przed ślubem poddają się hymenoplastyce, a na 18 urodziny chłopców zabiera się do burdelu. Kraj, w którym władza bezpośrednio związana jest z Cerkwią. I kraj, o którym przywykliśmy mówić, że jest najbardziej gościnny i otwarty na Innego. Zajrzyj za jego fasadę i sprawdź, jaka jest Gruzja.

2.MAGDA LASSOTA – W Cieniu Everestu

“W Cieniu Everestu” to bardzo szeroki fotoreportaż zrealizowany przez Magdę
Lassotę. Magda wiosną 2019 roku spędziła w bazie pod Everestem prawie dwa
miesiące, będąc członkiem jednej z ekspedycji, uważnie przyglądając się temu, co
dzieje się pod najwyższą górą świata. Tę historię opowiada z perspektywy
„normalnego człowieka”, nie himalaisty, osoby, która na Everest wcale wejść nie
chce, choć i to z czasem się zmienia. Z wielką ciekawością, wrażliwością,
szczerością mówi o ludziach, o miejscu, o strachu, smutku, miłości pod
Everestem. Dowiaduje się więcej, niż ktokolwiek inny jest w stanie dowiedzieć
się o tej całej everestowskej gorączce, o mitach i faktach, o skandalach, kolejkach
na szczyt, o śmierci na Evereście. Takiego projektu jeszcze nie było. A ponieważ
Magda jest też fotografem, dodatkowo jej historia wzbogacona jest świetnymi
zdjęciami.

3.TOMASZ SIUDA – Zielony płomień Amazonii

Amazonia śladami Arkadego Fiedlera czy odkrycie geograficzne i oficjalne nadanie nazwy grupie jezior widzianych jedynie z satelity to były tylko preteksty do zanurzania się w pierwotnym świecie natury, z dala od szumu cywilizacji. To doświadczanie raju z którego zostaliśmy wygnani, Edenu pod który podkładamy ogień chciwości.

4.NATALIA MILESZYK – Iran – historia powrotów

Nikt nigdy nie zapytał mnie, jakiego koloru jest Bóg. Do momentu, kiedy nie przekroczyłam granicy Iranu. A był to tylko jeden z momentów, kiedy Irańczycy sprawili, że zabrakło mi słów… Moja opowieść będzie historią o tych wszystkich, których poznałam – młodych i starych, mężczyznach i kobietach, religijnych i ateistach. Ludziach niesamowicie ciekawychświata. W Iranie byłam czterokrotnie, z tego dwukrotnie w czasie Aszury – jednego z największych szyickich świąt. Byłam na modlitwach, ulicznych wiecach, historycznych inscenizacjach. Byłamteż w domach, gdzie razem gotowaliśmy w wielkim kotle jedzenie dla wszystkich sąsiadów.Więc ta historia to nie opowieść spod znaku atrakcji turystycznych i zabytków – raczej spodznaku zdejmowania chusty z włosów i patrzenia w oczy.

5.MAREK KRAMARCZYK  – Tropiąc wieloryby Pacyfiku

Każdego roku Humbaki opuszczają zimną Antarktykę i udają się na tropikalne wody Południowego Pacyfiku. Tam w osłoniętych zatokach i lagunach wydają na świat potomstwo. Na jachcie Ocean View wyruszam z Tahiti w kierunku Australii. Chcę znaleźć i sfotografować  te wielkie ssaki podczas ich długiej wędrówki. Największa szansa na spotkanie wielorybów jest w położonym na środku oceanu Królestwie Tonga. Po drodze do tego tajemniczego miejsca odkrywam bogactwo życia morskiego Polinezji. Nurkuję z rekinami, pływam z mantami i podziwiam żywe rafy koralowe.

6.KAROL  i OLA LEWANDOWSCY – Busem przez świat. Droga 66

Podróż najbardziej kultową drogą Ameryki. Wyruszyliśmy w podróż przez Amerykę śladami kultowej Drogi 66. Szukaliśmy tego co z niej zostało, i ludzi którzy pomimo jej upadku, dalej wierzą w jej legendę. Odwiedziliśmy najpiękniejsze parki narodowe w Stanach i poznaliśmy historie ludzi, których nie zapomnimy do końca życia. Chcieliśmy dowiedzieć się czy Ameryka, którą znamy z filmów istnieje naprawdę i przekonać się na własnej skórze, czy Droga 66 już nie istnieje.

DCIM100MEDIADJI_0089.JPG

7.PAWEŁ I JOANNA POTERSCY – Dużym Fiatem dookoła świata

Ponad 42 tysiące kilometrów, 34 kraje, 3 kontynenty i 2 przeprawy oceaniczne. Tak wygląda w skrócie największa wyprawa w historii polskiej motoryzacji. Iran, Pakistan, Indie, Nepal, Myanmar, Laos i Kambodżę, to tylko kilka z krajów na trasie wyprawy. Jak zorganizować wyprawę samochodowa, czegoś się spodziewać, jak wyglądają drogi Azji i Ameryki i dlaczego Fiat 125p nie jest właściwym autem na taką wyprawę.

8.MARIIA DUBYNA – Ladakh Maraton

„ Wdech… Wydech… Staram się opanować oddech, przywołać go do porządku. Ale widzę przed sobą linie startu. Serce znowu przyspiesza, wystukuje szalone rytmy. Zaczyna się odliczenie. Krótkie 10 sekund. Przed oczami kalejdoskop wspomnień. Samolot do Indii. Himalajskie wioski. Biesiady z tubylcami. Niebo zalane gwiazdami. Marsz prawie w chmurach. Ośnieżone szczyty.I znowu ten brak tchu. Wdech. Wydech. Spokojnie, to tylko znaczy ze jestem wysoko. 3..2…1… start”

9.JAKUB RYBICKI i KATARZYNA JADALUK – Odmienne Stany. Rowerem przez góry USA

The Great Divide Mountain Bike Route (Wielki Szlak Wododziałowy) to jeden z najdłuższych, najpiękniejszych i najbardziej wymagających szlaków rowerowych na świecie, przejechany jak dotąd zaledwie przez kilku Polaków. Klasyczny szlak liczy 4.339km i wiedzie z Banff w Kanadzie do Antelope Wells na granicy z Meksykiem. Tyle, a nawet więcej kilometrów pokonali Kasia Jadaluk i Kuba Rybicki w ciągu dwumiesięcznej podróży rowerowej. Na trasie walczyli z deszczami, suszami i niedźwiedziami, ale przede wszystkim z własnymi słabościami. 

“Zobaczyliśmy miejsca znane z filmów i te omijane szerokim łukiem przez turystów. Przemierzyliśmy najgłębszą amerykańską prowincję, poznając Stany z dala od świateł wielkich metropolii. Postaramy się opowiedzieć, czym jest ekstremalna podróż we dwoje, przybliżyć mozaikę etniczno – religijną USA, a także ich wspaniałą przyrodę, obalając po drodze parę mitów o kraju, który teoretycznie wszyscy dobrze znają”.

10.BARTEK SABELA – JĄDRO CHCIWOŚCI

Okolice Shabundy usiane sa kopalniami złota, cynku, wolframu, koltanu. Kazdy obywatel Konga ma prawo dowolnie czerpac korzysci z zasobów, jakie kryje las tropikalny.
Pod warunkiem, ze nie robi tego na skaleprzemysłowa lub zmechanizowana. Zatem kto ma łopate, wiadro, kilof czy sito to idzie do lasu lub nad rzeke i kopie. Takie rzemieslnicze wydobycie minerałów zapewnia prace tysiacom mieszkanców Południowego Kivu. Cztery piate z tych górników pracuje przy wydobyciu złota. Na tym zna sie tutaj kazdy, zreszta niewprawny adept „górnictwa” złoto moze pomylic jedynie z pirytem. Lecz czasami zdarza
sie, ze przy płukaniu złota szczesliwiec znajdzie cos jeszcze – mały przezroczysty kamien, który moze byc jego przepustka do nieba.

11.ZDZICH RABENDA – Pacyficzny pierścień ognia. Przez dżunglę Indonezji i Malezji.

Na naszej planecie nie ma bardziej wybuchowego państwa niż Indonezja. Ten wyspiarski kraj położony jest w strefie Pacyficznego Pierścienia Ognia. Częste trzęsienia ziemi oraz towarzyszące im erupcje wulkaniczne i tsunami wywierają nieustanny wpływ na życie milionów mieszkańców, różnorodność biologiczną, a także gospodarkę regionu. Zdzich Rabenda w trakcie swojej podróży przez kraje Azji Południowo-Wschodniej przyglądał się blaskom i cieniom życia u podnóży wulkanów oraz doświadczał różnorodności otaczającej go przyrody. Poza zdobywaniem wulkanów czeka nas też wymagająca wędrówka przez dżungle, zamieszkanie w sąsiedztwie jaskini pełnej pytonów siatkowych, spływ pontonem rzeką Tembeling oraz liczne obserwacje ciemnych stron turystyki masowej.

12.MARCIN I KLAUDIA MAJDECCY – Jedząc chleb umarłych i popijając tequilę, czyli viva meksykańskie zaduszki!

Grecy mieli Hades, Wikingowie mieli Helheim, a Meksykanie mają Mictlán, czyli wywodzący się z czasów azteckich swój świat zmarłych. Chcąc doświadczyć niezwykłych obchodów Dia de los Muertos i skonfrontować je z europejską mentalnością, polecieliśmy do Meksyku, by tam razem z lokalsami poznać aztecką granicę życia i śmierci, sacrum i profanum. Czy faktycznie 1.11. na meksykańskich cmentarzach odbywa się wielka fiesta a Meksykanie śmieją się ze śmierci? Czym są wszechobecne ofrendas i po co się je stawia? Po co zmarłym woda, owoce i tequila? Czym jest pan de muerto i co się dzieje, gdy go zjesz? Czy Santa Caterina i Santa Muerte to ta sama osoba? Skąd się wzięła Coco i co z tym wszystkim ma wspólnego sam James Bond? Opowiemy Wam niezwykłą historię o magii, jaka dzieje się w Meksyku w nocy z 1 na 2 listopada, o prawdziwych tradycjach i indiańskich obrzędach, obalimy mity, które pokazują nam media. Zabierzemy Was do mistycznych bram Mictlán. Gotowi na podróż?

14-16.02.2020 zapraszamy do Poznania na Festiwal pełen dobrych emocji i inspiracji.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *